Coco Chanel - rzeźbiarka mody

Nie była krawcową, ale prawdziwą kreatorką mody. "Kreacja to dar artystyczny - mówiła Coco Chanel - To współpraca krawcowej z czasami, w których żyje. Moda to nie tylko ubrania. Ona jest w powietrzu, na ulicy, niebie. Modą się oddycha. Jest wszechobecna i uzależniona od idei.".

Po pierwsze ja nie wykonuję projektów. W całym moim życiu nie narysowałam ani jednej sukienki. Ołówek wykorzystuję tylko do pisania listów. I jeśli mam być zupełnie szczera, to muszę wyznać, że nie umiem nawet szyć. Zamiast szkicować, "rzeźbię" projekty: biorę materiał i zwyczajnie go tnę, później, przy pomocy szpilek, łączę go w odpowiednie formy na manekinie. Jeśli wyjdzie dobrze, to ktoś go potem szyje, jeśli źle, to wyciągam szpilki i zaczynam wszystko od nowa." - mawiała Chanel.

Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 w Saumur we Francji w bardzo biednej rodzinie. W wieku 12 lat straciła matkę i trafiła do sierocińca. W 1901 rozpoczęła pracę w sklepie z bielizną ślubną. W tym czasie zadebiutowała również jako piosenkarka w jednej z francuskich kafejek. To właśnie z tego okresu pochodzi słynne przezwisko Coco oraz pierwsza miłość Etienne Balsan , z którą szybko stylistka przeniosła się do Royallieu. W 1909 Balsan otworzył Chanel pierwsze atelier w Paryżu , w którym Coco sprzedawała kapelusze z etykietką "Chanel Mode ". Kilka miesięcy później poznała wielka miłość życia - angielskiego biznesmen Arthura Capela , który był znany jako "Boy ". Para nigdy nie wzięła ślubu ze względu na różnice społeczne: Chanel była sierotą o niepewnym pochodzeniu a Capel reprezentował wysoką burżuazję. Podczas wojny Boy otworzył stylistce kolejne atelier w Biarritz . Interesy szły tak dobrze, że Chanel zatrudniała ponad 300 pracowników . Oprócz kapeluszy projektowała również ubrania - pierwszą rewolucję mody wywołała bluzkami z jersey'u . W 1916 roku jeden z jej projektów po raz pierwszy pojawił w "Harper's Bazaar ".

To właśnie Chanel zawdzięczamy słynną spódnicę z tweedu, ozdobne guziki, dwukolorowe buty, bluzki ze sznurami pereł czy wreszcie nieśmiertelną "małą czarną ". Od samego początku Chanel wykorzystywała skromną gamę kolorów: beże, czernie, granaty i biele.

Kobiety myślą o wszystkich kolorach, tylko nie o braku koloru. A czerń i biel zawierają w sobie wszystko. To absolutna piękność. Perfekcyjne uzupełnienie. Każcie tańczyć na balu kobietom w bieli lub czerni: tylko je będzie widać" - mawiała.

Coco Chanel - To dzięki niej kobiety uwolniły się od gorsetów i niepraktycznych szerokich spódnic. do ziemiCoco Chanel - To dzięki niej kobiety uwolniły się od gorsetów i niepraktycznych szerokich spódnic. do ziemi Fot. EAST NEWS

W 1918 roku Capel ożenił się z pewną angielską lady, a rok później zginął w wypadku samochodowym. Po tych wydarzeniach Chanel rzuciła się wir pracy - powiększyła swoje paryskie atelier oraz zaczęła bywać się w świecie artystycznym i intelektualnym. Zaprzyjaźniła się z takimi osobowościami jak Picasso i Jean Cocteau oraz została kochanką rosyjskiego arystokraty Dimitrija Pavlovitcha . W 1921 roku powstały perfumy "Chanel nr 5 "- pierwszy zapach wykorzystujący przede wszystkim substancje chemiczne. W połowie lat 20. Coco projektowała stroje nawiązujące do tradycyjnych kostiumów szkockich. W tym czasie powstały również pierwsze "damskie spodnie " (kolekcja moda morska) oraz "mała czarna ", która w październiku 1926 trafiła na strony amerykańskiego "Vogue'a " i została przyrównana do popularnego w tamtych czasach samochodu Ford T .

W latach 30. dom mody Chanel był u szczytu sławy, posiadał blisko 4 tys. pracowników i sprzedawał około 28 tys. modeli w ciągu roku. Firma została zamknięta wraz z wybuchem wojny. Ponownie otwarto ją dopiero w 1954 roku. W tym czasie Chanel miała już 71 lat, ale zdążyła jeszcze wypuścić na rynek słynny tailleur - kostium, który stał się jedną z najbardziej charakterystycznych kreacji w historii mody światowej.

Projektantka zmarła 10 stycznia 1971 roku w wieku 87 lat . Po jej odejściu słynny dom mody prowadzili jej asystenci. W 1983 firmę przejął Karl Lagerfeld , który zachował pierwotny styl Chanel, pomimo nieustannych innowacji.

Anita Kwestorowska

Czytaj w Znam.to: Włosy malowane czekoladą

Więcej o: