Elsa Schiaparelli - moda i surrealizm

"Projektowanie ubrań to nie zawód. To sztuka. Jedna z najtrudniejszych i najbardziej rozczarowujących, ponieważ ledwie kreacja jest gotowa, już należy do przeszłości" - mawiała słynna projektantka Elsa Schiaparelli.

Styl Schiaparelli jest ekscentryczny i ekstrawagancki . To zupełne przeciwieństwo kreacji jej największej rywalki -

Coco Chanel

, która znieważająco zwała Elsę "artystką, która robi ubrania ". Obie były głównymi protagonistkami mody światowej lat 30. i chociaż Chanel wprowadziła nieśmiertelną klasykę i elegancję, to właśnie kreacje Schiaparelli były inspiracją dla wielu późniejszych kreatorów mody takich jak

Yves Saint Laurent

(1980) czy

Giorgio Armani

, który zadedykował stylistce kolekcję wiosna-lato 2005.

Elsa SchiaparelliElsa Schiaparelli Elsa Schiaparelli fot. EAST NEWS

Elsa Schiaparelli urodziła się w 1890 roku w Rzymie . Pochodziła z rodziny intelektualistów. Jej ojciec tłumaczył utwory poetów i pisarzy arabskich, a kuzyn Ernesto był fundatorem Muzeum Egipskiego w Turynie. Dzieciństwo spędziła w Rzymie w Palazzo Corsini. W 1913 roku podczas podróży do Londynu, poznała swojego przyszłego męża hrabiego Williama de Wendt . Para początkowo mieszkała w Anglii , po wybuchu I wojny światowej przeprowadziła się do Nowego Jorku , gdzie Elsa poznała i utrzymywała kontakty z takimi artystami jak Marcel Duchamp i Man Ray .

W 1922 roku , po separacji z mężem, Elsa wróciła do Europy z córką Yvonne. Dzięki znajomości z Paulem Poiretem zbliżyła się do świata mody. Szybko zadebiutowała jako projektantka, projektowała stroje i akcesoria sportowe. Międzynarodowy sukces przyszedł w 1927 po otwarciu pierwszego atelier "Pour le sport ". W tych latach zaprojektowała również serie golfów wykonanych ręcznie przez kobiety armeńskie. W 1933 Schiaparelli otworzyła siedzibę firmy w Londynie , a rok później wypuściła na rynek trzy rodzaje perfum . Wśród jej klientek były takie sławy jak Gloria Guiness , Greta Garbo i Katharine Hepburn .

Elsa Schiaparelli projekt z 1937 rokuElsa Schiaparelli projekt z 1937 roku Elsa Schiaparelli fot. EAST NEWS

Projektantkę szczególnie fascynował świat sztuki, współpracowała z takimi sławami jak Jean Cocteau , Christian Berard i Salvador Dali . To właśnie od Dalego pochodzą spektakularne wykończenia kieszeni w kształcie ust, torebki z czarnego aksamitu w formie telefonu, suknie wieczorowe z gigantycznymi langustami oraz kapelusze w formie buta. Schiaparelli słynęła z niezwykłych, teatralnych pokazów mody skoncentrowanych wokół jednego, przewodniego tematu. Do najciekawszych należał "Stop, Look and Listen ".

W 1954 Elsa opublikowała autobiografię "A shocking life ". W jej atelier pierwsze kroki stawiały takie gwiazdy mody jak Pierre Cardin i Hubert de Givenchy . Kreatorka zmarła w Paryżu w 1973 roku .

Anita Kwestorowska

Więcej o: