Test: Sprawdź, jaką masz cerę?

Przekonaj się, jaki jest Twój rodzaj cery, zanim kupisz kolejny nieodpowiedni dla jej potrzeb krem. To, co dobre dla suchej, może pogłębić problemy cery tłustej i na odwrót.

Dobór pielęgnacji , czyli ćwiczeń dla skóry wymaga rozpoznania jej potrzeb. Do określenia, jaką masz cerę, przyda się lusterko. Umyj twarz i osusz ją ręcznikiem. Przyłóż lusterko do czoła, nosa, policzków i brody, za każdym razem sprawdzając, czy na powierzchni osadził się przezroczysty, lekko tłusty film.

Typ cery ustala się na podstawie rozmieszczenia gruczołów łojowych i poziomu ich aktywności oraz wyglądu skóry. Najczęściej występuje cera: normalna, wrażliwa, mieszana, tłusta i naczynkowa. Aby rozpoznać jej rodzaj, wybierz odpowiednią odpowiedź.

1. Twoja skóra jest:

a) ściągnięta i napięta b) elastyczna, przyjemna w dotyku c) błyszcząca na czole, nosie i brodzie d) często błyszcząca na całej twarzy

2. Wypryski najczęściej pojawiają się:

a) właściwie nie ma wyprysków b) czasem na brodzie i w okolicach nosa c) na czole d) trudno przewidzieć, właściwie wszędzie

3. Po spacerze na wietrze i mrozie:

a) twarz jest mocno zaczerwieniona b) cera ma normalny kolor, tylko nos jest czerwony c) różowieją mi policzki d) twarz wygląda całkiem normalnie

4. Jak często poprawiasz makijaż w ciągu dnia?

a) Nie robię tego, bo całkiem nieźle się trzyma. b) Rzadko się maluję, mam ładną cerę. c) Co kilka godzin muszę przypudrować nos i czoło. d) Po dwóch, trzech godzinach wykonuję go od początku.

5.  Jaki odcień ma Twoja skóra?

a) Szary, ziemisty. b) Lekko różowy, brzoskwiniowy. c) Jest zaczerwieniona, szczególnie w okolicach nosa. d) Ma dużo czerwonych plamek i wyprysków.

Odpowiedzi:

przewaga a - cera sucha i wrażliwa

przewaga b - cera normalna

przewaga c - cera mieszana

przewaga d - cera tłusta

Cera normalna

To prawdziwe błogosławieństwo. Cechuje się równym, ładnym kolorytem, jest gładka i elastyczna. Nie imają się jej wypryski, nie ma skłonności do przesuszenia i podrażnień. Zmarszczki pojawiają się stosunkowo późno. Do jej pielęgnacji wystarczy stosowanie łagodnych środków oczyszczających (emulsje, mleczka , żele), kremu nawilżającego (np. z dodatkiem witamin, wyciągów z owoców) i złuszczanie martwych komórek naskórka raz w tygodniu delikatnym peelingiem. Od czasu do czasu zaaplikuj sobie maskę witaminową albo aromaterapeutyczną. W gabinecie kosmetycznym zdecyduj się na peeling enzymatyczny i kuracje energizujące.

Cera sucha i wrażliwa 

Przysparza właścicielkom więcej zmartwień. Po umyciu, nawet delikatnymi środkami, bywa napięta i szorstka. Aby jej dodatkowo nie przesuszać, oczyszczaj ją mleczkami i tonikami. Wyrzuć wszystkie, które zawierają alkohol. Zapewnij skórze właściwe nawilżenie, stosując dobre kremy  i maseczki  kojące (przynajmniej raz w tygodniu). Taka skóra często reaguje alergicznie na nowości kosmetyczne. Szukaj preparatów dla siebie w aptekach, wypróbuj kosmetyki hipoalergiczne, pozbawione dodatków zapachowych. Zanim ich użyjesz, zrób próbę uczuleniową. Raz na dwa tygodnie stosuj łagodny peeling enzymatyczny albo maseczkę oczyszczającą (np. z zielonej glinki). W gabinecie kosmetycznym wybierz zabiegi głęboko nawilżające, które przywrócą skórze elastyczność i energię.

Cera tłusta

Jest najmniej wdzięczna w pielęgnacji. Często błyszczy się na całej powierzchni. Brak snu, ostre lub słodkie potrawy, wahania hormonalne, niedokładne oczyszczanie powodują pojawianie się zaskórników. Rano bywa blada, wieczorem może być szarawa. Zalety? Na takiej cerze najpóźniej widoczne są zmarszczki. Dobrze znosi mróz, śnieg, słońce. Nie musisz obawiać się uczulenia wywołanego kosmetykami. Nie używaj mleczka, które zostawi tłusty film. Stosuj raczej wodę i żel, pamiętaj o częstym przecieraniu twarzy tonikiem. Nie musisz się obawiać przesuszenia skóry. Kupuj nietłuste kremy nawilżające, maseczki złuszczające i peelingi. Regularnie oczyszczaj cerę u kosmetyczki.

Źródło: Fragment książki "Być jak gwiazda", autorstwa Aleksandry Więcki

Zobacz też:

Na czym polega złuszczanie kwasami?

Więcej o: