Gianni Versace - Uliczny Haute Couture

Fascynował go luksus. Zawsze kierował się wyczuciem, z pasją tworzył kreacje, które przeciwstawiały się temu, co powszechnie uważano za modne. Gianni Versace, genialny włoski projektant zginął tragicznie w 1997 roku w swojej posiadłości w Miami.

"Versace miał niezwykły zmysł elegancji. Jego fantazja nie miała żadnych granic w realnym świecie" - pisał przed laty Richard Martin , kurator Fashion Institut w Metropolitan Museum of New Jork, który w 1997 zadedykował projektantowi wielką wystawę retrospektywną. Dzisiaj jego firma to wielkie imperium mody, symbol szyku i innowacji.

Gianni VersaceGianni Versace Gianni Versace fot. EAST NEWS

Z moją rodziną spędziłem pierwsze 20 lat życia. Dorastałem pomiędzy morzem i ruinami starożytnej Grecji. Ten okres bardzo wpłynął na moje późniejsze życie, charakter i kreatywność" - wspominał projektant.

Gianni Versace urodził się w 1946 roku w Reggio Calabria. Nie przez przypadek zatem logo jego marki to głowa Meduzy . Ze światem mody stylista związał się w 1964, gdy rozpoczął prace w rodzinnym zakładzie krawieckim. W 1972 przeprowadzi się do Mediolanu, gdzie zaczął pracować jako projektant.

Gianni Versace Kate Moss i Naomi CampbellGianni Versace Kate Moss i Naomi Campbell Gianni Versace fot. EAST NEWS

W 1978 roku wraz z bratem Santo i Claudio Lutim założył dom mody Gianni Versace . Pierwsze kreacje zaprezentował 28 marca tego samego roku a kilka miesięcy później stworzył pierwszą kolekcję mody męskiej. W 1982 świat ujrzał pierwsze stroje z metalu , które stały się jednym z głównych symboli jego marki.

Kiedy Gianni powiedział mi, że chce wykorzystać metal, pomyślałam, że zwariował. Jednak szybko się przekonałam, że dla niego słowo niemożliwe nie istnieje. W ten sposób powstały słynne geometrie oraz złoto i srebro pomieszane ze skórą" - wspomina siostra Donatella.

Stylistę pasjonowały również inne innowacyjne materiały takie jak plastik czy PVC . Prowokował łącząc je z setą i kryształami Swarovskiego przywołując eksperymentalne kreacje Elsy Schiaparelli .

Gianni Versace i modelki 1992Gianni Versace i modelki 1992 Gianni Versace fot. EAST NEWS

Styl Versace to wysublimowane połączenie mody ulicznej z haute couture, baroku z pop-artem, sztuki współczesnej z klasyczną Grecja.

Źródło mojej inspiracji jest podwójne. Z jednej strony to codzienność, ulica, kolory i młodzież. Z drugiej przeszłość, którą interpretuję na sposób współczesny" - mówił.

Versace współpracował zawsze z najważniejszymi fotografami mody, jego kampanie reklamowe stworzyły takie sławy jak Richard Avedon , Helmut Newton , Bruce Weber i Mario Testino . Stylista był również jednym z głównych promotorów "posągowego piękna ". W jego pokazach uczestniczyły pierwsze światowe top modelki: Claudia Schiffer , Linda Evangelista , Cindy Crawford i Naomi Campbell . Projektant współpracował również ze środowiskiem muzycznym i teatralnym. Ubierał takie gwiazdy jak Elton John i Madonna , a od 1982 projektował kostiumy teatralne dla mediolańskiej Scali.

miejsce śmierci Gianniego Versacemiejsce śmierci Gianniego Versace Gianni Versace fot. EAST NEWS

W 1993 roku CFDA (Council of Fashion Designer of America) uznał Versace "najlepszym projektantem roku". Gianni został zamordowany w Miami w 1997 roku. Po jego śmierci firmę przejęła siostra Donatella Versace . W 2002 do zarządu dołączyła jej córka Allegra .

Anita Kwestorowska

Czytaj w Znam.to: Miłość od drugiego wejrzenia

Więcej o: