Baby boom wśród modelek

Potrzeba bycia piękną leży w naturze kobiety i to przychodzi modelkom najłatwiej, jednak gdy chcą zrealizować kolejne marzenie - macierzyństwo - ich zawód może być udręką.

Czasem najpiękniej być matką - powiedziałaby niejedna z pań a ten sposób myślenia najbliższy jest modelkom dobiegającym trzydziestki i tym nieco starszym, które spełniły się już zawodowo. Dzieci kocha z pewnością Heidi Klum . Po tym jak niedawno urodziła córeczkę, posiada ich aż czwórkę . Jej córeczka Leni pochodzi ze związku z Flavio Briatore, a Henry, Johan i najmłodsza latorośl Lou są dziećmi Seala. Koleżanka Heidi z Victoria's Secret , Alessandra Ambrosio została matką w ubiegłym roku. Lada moment bocian przyleci też do Adriany Limy i Gisele Bündchen . Heidi ma 36 lat, Gisele 29, natomiast Alessandra i Adriana po 28. Czy ich macierzyństwo może więc dziwić?

Alessandra Ambrosio i jej córka AnjaAlessandra Ambrosio i jej córka Anja Alessandra Ambrosio fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Inny przykład w tej stawce to Karolina Kurkova (25 lat), która choć nieco młodsza, na firmamencie modelingu znajduje się od dawna. Błogosławieństwem w jej wypadku są kontrakty na wyłączność. Ona nie musi już brać udziału w kilku tygodniach mody i harować od świtu do nocy. Między kolejnymi akcjami promocyjnymi zawsze znajdzie się czas na życie prywatne i umiejętnie je łączy. Prawie tydzień przed porodem (29 października urodziła syna) pojawiła się na "czerwonym dywanie" w Metropolitan Opera w NY. Laetitia Casta (31 lat) urodziła w sierpniu córkę, ale pierwsze dziecko miała już osiem lat temu. Tak jak Kurkovej, pomógł jej fakt, że była wtedy modelką zatrudnianą tylko do większych zleceń.

Karolina Kurkova w ciąży 16.10.2009Karolina Kurkova w ciąży 16.10.2009 fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Modelki twierdzą, że ciąża jest w ich życiu wyjątkowym czasem. Dojrzewają emocjonalnie, a jednocześnie czują się też bardziej kobiece - w końcu ich ciała nabierają krągłości . Gdy pojawiają się na uroczystych galach, nie boją się podkreślać swoich zaokrąglonych brzuszków. Dziewczyna Playboya, Kendra Wilkinson mówi wprost, że "urósł jej tyłek i jest tym zachwycona".

Kendra Wilkinson w ciążyKendra Wilkinson w ciąży Kendra Wilkinson fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Nie oszukujmy się, większość modelek przed 25 rokiem życia raczej nie planuje ciąży . Kariery na wybiegu są niebywale krótkie , więc mało która dziewczyna dobrowolnie zdecyduje się odejść z branży, znajdując się u szczytu swoich możliwości zawodowych. Nawet jeżeli modelka z całkowitym oddaniem poświęca się pracy, to i tak może znudzić się projektantom. Jakże więc wzrasta ryzyko, kiedy modelka jest w ciąży i znika na ponad pół roku? Może tym największym nazwiskom z branży udaje się jeszcze wrócić, ale co z szeregiem tysięcy anonimowych dziewczyn? Życiowy egzamin czeka teraz Jourdan Dunn . Jej ciąża jest sensacją ostatnich miesięcy. Ledwie usłyszeliśmy o tej Brytyjce, a już czeka ją dłuższy urlop.

Jourdan Dunn w ciążyJourdan Dunn w ciąży Jourdan Dunn

Historia zna przypadki modelek, które dosyć wcześnie urodziły dzieci , a mimo to ich kariery wcale nie straciły blasku. Przywołajmy tutaj zwłaszcza Natalię Vodianovą . Gdy miała 25 lat, była już trzykrotnie mamą i potrzebowała raptem kilkunastu dni, by wrócić na wybieg. Macierzyński dublet zaliczyły zarówno Liya Kebede , jak także Isabeli Fontana , która drugie dziecko urodziła, mając tylko 23 lata. Tym modelkom akurat się udało a nawet, gdyby los był dla nich mniej łaskawy, to nie ma powodów do zmartwień. Dziwnym trafem, najczęściej ojcowie ich dzieci mają na koncie wiele zer.

Vogue Paris kwiecień 2009 Lily DonaldsonVogue Paris kwiecień 2009 Lily Donaldson fot. skan własny

O ciąży mówimy tak dosłownie, a może ona być również inspiracją dla twórców mody . Czy pamiętacie kwietniowy numer francuskiego Vogue'a i sesję Lily Donaldson , która pozowała Patrickowi Demarchelier na wyrodną matkę? Trzymała dziecko od niechcenia, dymiła papierosem i gorszyła swoim zachowaniem. Oczywiście mamusia była w super ciuchach i na wysokich obcasach. W tym samym numerze pojawiła się sesja Małgorzaty Beli w roli pięknej i kochającej matki.

Vogue Paris kwiecień 2009 Małgosia BelaVogue Paris kwiecień 2009 Małgosia Bela fot. skan własny

A co słychać na naszym podwórku? Do Polski każda moda przychodzi później - wiadomo. Modelek, które są matkami jak na lekarstwo. Młodą mamą jest Karolina Malinowska . A poza tym? Niż, a raczej depresja demograficzna. Czekamy więc cierpliwie, kiedy modowa tendencja o nazwie baby-boom zawędruje nad Wisłę.

Andrzej Grabarczuk

Konkurs Supermodelka Polski 2009

Więcej o: