Stylizacja sylwetki czyli jak się ubierać by wyglądać i czuć się dobrze
Często szafa pęka w szwach, a my mamy wrażenie że nie mamy nic co mogłybyśmy na siebie włożyć. Cóż - jeśli tak jest, nie jesteś osamotniona! Z takim problemem spotyka się większość z nas.
Jak temu zaradzić? Jak budować swoją szafę, by ciuchy które w niej są były dopasowane dla nas idealnie? Pomoże nam w tym stylizacja sylwetki !
Stylizacja/analiza sylwetki polega na określeniu typu figury oraz dopasowaniu idealnych fasonów i tkanin, które ukryją mankamenty figury, a podkreślą jej atuty. Często pomocny może okazać się stylista bądź doradca wizerunku, który fachowym okiem oceni, pomoże i wesprze w zakresie kreowania naszego wizerunku.
Po pierwsze: określenie proporcji sylwetki
Podstawową zasadą w stylizacji jest równowaga proporcji . Najkorzystniej prezentuje się sylwetka proporcjonalna, gdzie góra równoważy się z dołem. Omówimy to na podstawie 5 podstawowych typów sylwetek:
GRUSZKA
Cechy charakterystyczne:
- szerokie biodra - wąskie ramiona - masywne uda - wcięcie w talii - niezbyt duży biust
Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości na górze sylwetki, zakładając ozdobne i kolorowe bluzki (mogą być z bufkami). Dół powinien być stonowany i niezbyt rzucający się w oczy.
JABŁKO
Cechy charakterystyczne:
- wystający brzuch - brak wcięcia w talii - duży biust - często smukłe nogi
Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy odjąć objętości ze środkowej części sylwetki, zakładając bluzki wiązane kopertowo, nieprzyciągające uwagi w okolice brzucha. Jeśli masz zgrabne nogi - podkreślaj je!
ROŻEK
Cechy charakterystyczne:
- szerokie ramiona - wąskie biodra
Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości na dole sylwetki, zakładając rozkloszowane spódnice, spodnie o szerszych nogawkach, a na górę - stonowane kolory, nieprzyciągające uwagi.
CHŁOPIĘCA (inaczej kolumna)
Cechy charakterystyczne:
- wąskie ramiona - wąskie biodra - brak wcięcia w talii - mały biust
Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości zarówno na górze sylwetki, jak i na dole, aby zaznaczyć bardziej kobiece kształty; należy również pamiętać o podkreśleniu talii. Sprawdzą się tutaj np. spódnice bombki, bluzki z żabotem, zdobieniami, optycznie powiększającymi biust.
KLEPSYDRA
Cechy charakterystyczne:
- wcięcie w talii - szerokość ramion proporcjonalna do szerokości bioder
Ta sylwetka nie wymaga korekty, jest najbardziej proporcjonalna .
Projekt: Cantao (jesień/zima 2009/2010) Cantao fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)
Po drugie: wzory i faktury
Pionowe i poziome pasy nie dla każdego! Jeśli jesteś bardzo wysoka i szczupła raczej unikaj stroju z pionowymi pasami - dodatkowo wydłużą Twoją sylwetkę. Jeśli masz szerokie biodra i bardzo wąskie ramiona - na poziome pasy możesz pozwolić sobie na górze sylwetki.
Projekt: PPQ (jesień/zima 2009/2010) PPQ fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)
Duże wzory zakładaj tam, gdzie optycznie chcesz zwiększyć objętość sylwetki. Jeśli masz szerokie ramiona a wąskie biodra, załóż spódnicę w duże wzory o nieco rozkloszowanym kształcie. Duże, kolorowe wzory przyciągają uwagę, więc nie stosuj ich w tych miejscach, które chcesz ukryć!
Projekt: Tuleh (jesień/zima 2009/2010) Tuleh fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)
Uważaj na lejące tkaniny! Z pozoru dobrze kamuflują - są rozciągliwe, dlatego Panie w większych rozmiarach dobrze się w nich czują. Jednak często mogą podkreślić fałdki na plecach, brzuchu. Jeśli masz trochę więcej ciałka powinnaś raczej unikać takich tkanin, a wybierać te, które nie będą mocno opinać ciała i nie podkreślą jego niedoskonałości.
"Księga kobiecych sylwetek" Susannah Constantine i Trinny Woodall fot. skan własny
Skan pochodzi z książki "TRINNY & SUSANNAH Księga kobiecych sylwetek" Constantine Susannah, Woodall Trinny
W kolejnych artykułach omówimy szczegółowo każdy typ sylwetki, abyś mogła wiedzieć co konkretnie nosić, a czego unikać, by wyglądać szczuplej!
Joanna Abram - wizażystka, doradca wizerunku, właścicielka Akademii Metamorfoz www.akademiametamorfoz.pl