Jak się ubierać odpowiednio do sylwetki?

Bez względu na to, czy jesteś rożkiem, gruszką czy jabłkiem, możesz wyglądać i czuć się świetnie. Oto kilka rad stylistki, jak to osiągnąć.

Stylizacja sylwetki czyli jak się ubierać by wyglądać i czuć się dobrze

Często szafa pęka w szwach, a my mamy wrażenie że nie mamy nic co mogłybyśmy na siebie włożyć. Cóż - jeśli tak jest, nie jesteś osamotniona! Z takim problemem spotyka się większość z nas.

Jak temu zaradzić? Jak budować swoją szafę, by ciuchy które w niej są były dopasowane dla nas idealnie? Pomoże nam w tym stylizacja sylwetki !

Stylizacja/analiza sylwetki polega na określeniu typu figury oraz dopasowaniu idealnych fasonów i tkanin, które ukryją mankamenty figury, a podkreślą jej atuty. Często pomocny może okazać się stylista bądź doradca wizerunku, który fachowym okiem oceni, pomoże i wesprze w zakresie kreowania naszego wizerunku.

Po pierwsze: określenie proporcji sylwetki

Podstawową zasadą w stylizacji jest równowaga proporcji . Najkorzystniej prezentuje się sylwetka proporcjonalna, gdzie góra równoważy się z dołem. Omówimy to na podstawie 5 podstawowych typów sylwetek:

GRUSZKA

Cechy charakterystyczne:

- szerokie biodra - wąskie ramiona - masywne uda - wcięcie w talii - niezbyt duży biust

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości na górze sylwetki, zakładając ozdobne i kolorowe bluzki (mogą być z bufkami). Dół powinien być stonowany i niezbyt rzucający się w oczy.

JABŁKO

Cechy charakterystyczne:

- wystający brzuch - brak wcięcia w talii - duży biust - często smukłe nogi

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy odjąć objętości ze środkowej części sylwetki, zakładając bluzki wiązane kopertowo, nieprzyciągające uwagi w okolice brzucha. Jeśli masz zgrabne nogi - podkreślaj je!

ROŻEK

Cechy charakterystyczne:

- szerokie ramiona - wąskie biodra

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości na dole sylwetki, zakładając rozkloszowane spódnice, spodnie o szerszych nogawkach, a na górę - stonowane kolory, nieprzyciągające uwagi.

CHŁOPIĘCA (inaczej kolumna)

Cechy charakterystyczne:

- wąskie ramiona - wąskie biodra - brak wcięcia w talii - mały biust

Aby zrównoważyć proporcje: optycznie należy dodać objętości zarówno na górze sylwetki, jak i na dole, aby zaznaczyć bardziej kobiece kształty; należy również pamiętać o podkreśleniu talii. Sprawdzą się tutaj np. spódnice bombki, bluzki z żabotem, zdobieniami, optycznie powiększającymi biust.

KLEPSYDRA

Cechy charakterystyczne:

- wcięcie w talii - szerokość ramion proporcjonalna do szerokości bioder

Ta sylwetka nie wymaga korekty, jest najbardziej proporcjonalna .

Projekt: Cantao (jesień/zima 2009/2010)Projekt: Cantao (jesień/zima 2009/2010) Cantao fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Po drugie: wzory i faktury

Pionowe i poziome pasy nie dla każdego! Jeśli jesteś bardzo wysoka i szczupła raczej unikaj stroju z pionowymi pasami - dodatkowo wydłużą Twoją sylwetkę. Jeśli masz szerokie biodra i bardzo wąskie ramiona - na poziome pasy możesz pozwolić sobie na górze sylwetki.

Projekt: PPQ (jesień/zima 2009/2010)Projekt: PPQ (jesień/zima 2009/2010) PPQ fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Duże wzory zakładaj tam, gdzie optycznie chcesz zwiększyć objętość sylwetki. Jeśli masz szerokie ramiona a wąskie biodra, załóż spódnicę w duże wzory o nieco rozkloszowanym kształcie. Duże, kolorowe wzory przyciągają uwagę, więc nie stosuj ich w tych miejscach, które chcesz ukryć!

Projekt: Tuleh (jesień/zima 2009/2010)Projekt: Tuleh (jesień/zima 2009/2010) Tuleh fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Uważaj na lejące tkaniny! Z pozoru dobrze kamuflują - są rozciągliwe, dlatego Panie w większych rozmiarach dobrze się w nich czują. Jednak często mogą podkreślić fałdki na plecach, brzuchu. Jeśli masz trochę więcej ciałka powinnaś raczej unikać takich tkanin, a wybierać te, które nie będą mocno opinać ciała i nie podkreślą jego niedoskonałości.

'Księga kobiecych sylwetek' Susannah Constantine i Trinny Woodall "Księga kobiecych sylwetek" Susannah Constantine i Trinny Woodall  fot. skan własny Skan pochodzi z książki "TRINNY & SUSANNAH Księga kobiecych sylwetek" Constantine Susannah, Woodall Trinny

W kolejnych artykułach omówimy szczegółowo każdy typ sylwetki, abyś mogła wiedzieć co konkretnie nosić, a czego unikać, by wyglądać szczuplej!

Joanna Abram - wizażystka, doradca wizerunku, właścicielka Akademii Metamorfoz www.akademiametamorfoz.pl

Więcej o: