Fenomen Emu i Ugg

Cóż to za buty, które można nosić tak zimą, jak i latem? Skoro są brzydkie, dlaczego tak popularne? Przyjrzyjmy się tendencji obecnych sezonów, butom Emu i Ugg.?

Z dalekiej Australii przywędrowało do nas coś, czego wcześniej nie znaliśmy. Buty które swoim wyglądem zupełnie odstają od modeli, do których już przywykliśmy. Ich uroda jest dyskusyjna, ale nie można im za to odmówić wygody i funkcjonalności.

Buty Emu i Ugg wyglądają, jakby przeznaczone wyłącznie na zimę. Błąd. Już w latach 70. odkryli je australijscy surferzy. Największego rozgłosu nabrały jednak, gdy zobaczyliśmy je na nogach wielu gwiazd podczas gorących letnich dni. Z upodobaniem chodziła w nich Sienna Miller, Pamela Anderson czy Paris Hilton. To musiało być naprawdę zabawne widzieć dziewczyny, które komponowały topy i szorty z butami godnymi wyprawy na koło podbiegunowe.

fot. forum

Jakim cudem Emu i Ugg'sy nosi się przez cztery pory roku? Dlaczego ogrzewają zimą i chłodzą latem?

Buty Emu wykonane są z wełny merynosów - jest to specjalna krzyżówka owiec, które żyją wyłącznie w Australii. Ich wełna posiada niezwykłe właściwość: nie przepuszcza wilgoci, dzięki czemu buty nie przemakają, ale przepuszcza powietrze, dzięki czemu noga nie poci się w bucie." - tłumaczy producent jednej z firm.

Firmy dostały już międzynarodowy patent na technologię, w której wykonuje się te buty. Trzeba dodać, że Emu i Ugg są również bardzo łatwe w pielęgnacji i odporne są na zniszczenia. Są też wodoodporne, tak przynajmniej twierdzą producenci. W rzeczywistości utrzymanie w czystości zamszowego wierzchu butów wymaga trochę zachodu i specjalnych produktów do pielęgnacji.

UggUgg www.uggaustralia.com

Użytkownicy butów kłócą się, która firma jest lepsza. Większość osób wskazuje jednak, że to Ugg'sy prezentują wyższą jakość - przede wszystkim dlatego, iż mają więcej wełny. Różnica dotyczy też podeszwy - w Emu nie jest ona tak miękka i elastyczna. Odzwierciedla się to w cenie. Ugg'sy są z reguły droższe i to po nie chętniej sięgają gwiazdy, takie jak Kate Moss. Na polskich ulicach królują z kolei Emu.

Podróbki obu marek zalały światowy rynek. Ludzie kupują takie buty i gdy po jakimś czasie zauważają kolejne usterki, zapominają, że z tyłu widnieje logo subtelnie różniące się od oryginalnych Emu i Ugg. Takie buty szybciej się odkształcają i przepuszczają wodę.

UggUgg www.uggaustralia.com

Jeżeli chodzi o sposób noszenia "eskimosków", nasze wskazówki są następujące. Nie polecamy ich zakładać do szerokich spodni czy długich spódnic. Spowoduje to, że wasza sylwetka będzie zbyt ociężała i najzwyczajniej niezgrabna. Ten model butów polecamy założyć do spodni rurek lub legginsów. Jeżeli lubicie eksponować swoje zgrabne nogi nie zaszkodzi również krótka spódniczka.

EmuEmu www.emuaustralia.com

Modyfikacji tych butów jest bez liku. Wśród kolorów przeważa beż, brąz i czerń, czasami znajdziemy nawet szaleńczy róż. Co ciekawe, Ugg wypuścił nawet model ze skórą owczą tłoczoną jak skóra węża. Krótsze merynosy zakrywają nogę do kostki, inne kończą się pod kolanem. Fanatycy znajdą też "emu-klapki". Jeżeli fantazja projektantów będzie dalej tak kwitła, tylko czekać, kiedy na rynek wejdzie ocieplana bielizna wykańczana australijskim futerkiem.

Tym sposobem wyjaśniliśmy fenomenu tych butów. Chociaż zapewne wciąż pozostaną one zagadką dla osób niewtajemniczonych w modę i gdy już się ociepli, dalej nie będą rozumieć nastolatek chodzących w tych przedziwnych butach.

Andrzej Grabarczuk

Kozaki Mou

Ugg czy Emu?
Więcej o: