Ikony piękna: Brigitte Bardot

Legenda kina i seksbomba lat 60. Do dziś uznawana za wzorzec piękna i naśladowana przez miliony kobiet na całym świecie.

Francuska aktorka i modelka, uznawana za seksbombę lat 50. i 60.

Jako dziecko nosiła aparat na zęby i okulary z grubymi szkłami korekcyjnymi. Mając zaledwie 5 lat zaczęła uczestniczyć w lekcjach baletu , a jako trzynastolatka trafiła do prestiżowej szkoły Conservatoire Nationale de Danse . Jak podają źródła biograficzne, uroda Brigitte wówczas rozkwitła, czego dowodem było pojawienie się młodej tancerki na okładce francuskiego Elle .

Została modelką, ale po kilku latach porzuciła ten zawód na rzecz aktorstwa . Wyszła za mąż mając 18 lat za reżysera Rogera Vadima. Jako 22-latka zagrała w jego filmie And God Created Woman (I Bóg swtorzył kobietę ), który przyniósł jej międzynarodową sławę, stanowiąc de facto punkt zwrotny w karierze Brigitte.

Sceny z filmu I Bóg stworzył kobietę

Jej małżeństwo z Vadimem rozpadło się po pięciu latach. Potem jeszcze trzykrotnie wyszła za mąż, ostatni ze związków - z Bernardem d'Ormale - trwa do dziś.

Zagrała w kilkudziesięciu filmach, zyskują ogromną popularność . Karierę filmową porzuciła dzień przed swoimi 40. urodzinami. Dziś określana mianem legendy kina.

Jest uznawana za prekursorkę wyzwolenia seksualnego lat 60. Stwierdziła: "It is better to be unfaithful than to be faithful without wanting to be ". Jako jedna z pierwszych kobiet założyła bikini i kąpała się topless na plażach Saint Tropez, co było wówczas nad wyraz kontrowersyjnym zachowaniem (koniec lat 60.).

Obecnie stanowi symbol aktywnego (może aż nadto) zaangażowania w walkę o ochronę praw zwierząt. Ostatnio zasłynęła także niepoprawnymi politycznie wypowiedziami przeciwko napływowi do Francji islamskich imigrantów oraz otwartym poparciem dla faszystowsko-populistycznego kandydata w wyborach prezydenckich, Jean Marie Le Pen'a.

Sophia Loren: ikona piękna

Czytaj w Znam.to: Tutti-Frutti - fajny peeling

Więcej o: