Porady specjalisty: Zimowe S.O.S dla skóry

Jakie składniki powinien zawierać krem na zimę? W jaki sposób należy dbać o skórę naczynkową zimą? Na te i kilka innych pytań odpowiada dermatolog, dr Agnieszka Bliżanowska.

Mróz, wiatr, suche powietrze, skoki temperatur mogą odcisnąć na skórze wyraźne ślady. Jeśli teraz nie zadbamy o nią właściwie, zapamięta nam to i odpłaci najpóźniej na wiosnę. Aby uniknąć zaczerwienienia, przesuszenia i podrażnienia skóry zimą oraz poszarzałej, pozbawionej jędrności twarzy na wiosnę, wystarczy pamiętać o kliku prostych zasadach pielęgnacji.

Gdy skóra chce pić

Nieprzyjemne uczucie szczypania i ściągnięcia skóry, a do tego zaczerwienienia i miejscowe podrażnienia - to nieomylny znak, że nasza skóra jest przesuszona. Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach oraz niska temperatura i wiatr na zewnątrz doprowadziły do naruszenia płaszcza wodno-lipidowego skóry, czyli jej naturalnej bariery ochronnej.

- To rodzaj emulsji złożonej z wody i tłuszczów, która zabezpiecza skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody. Jeżeli płaszcz wodno-lipidowy zostanie naruszony, skóra traci wilgoć (zimą nawet dwa razy szybciej niż latem), przez co dochodzi do przesuszenia - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm z Wrocławia.

Na ratunek

O tej porze roku podstawę pielęgnacji powinny stanowić zatem tłuste i odżywcze kremy . Ich zadaniem będzie zabezpieczane i odbudowanie warstwy lipidowej skóry. Szczególnie sprawdzą się takie, które swoimi formułami naśladują warstwę lipidową naskórka (np. Physiogel).

- Ich zadaniem będzie zasklepienie mikrouszkodzeń powstałych w płaszczu ochronnym skóry. Dzięki temu zatrzymamy też wodę w naskórku, co przywróci twarzy właściwy stopień nawilżenia. Takiego efektu nie da nam żaden krem nawilżający - mówi dr Bliżanowska.

Tłuste, ciężkie konsystencje kremów natłuszczających, jakie znamy z dzieciństwa, to przeszłość. Obecnie kosmetyki ochronne mają lekkie formuły , np. wody w oleju. Można je z powodzeniem stosować pod makijaż, który o tej porze roku pełni rolę dodatkowej warstwy ochronnej.

Sztuka wyboru

Lipidy to nie jedyny składnik, którego zimą należy szukać w kremie. Odpowiedni kosmetyk powinien zawierać m.in.:

- Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) - te niewystępujące naturalnie w ludzkim organizmie kwasy skutecznie zapobiegają stanom zapalnym skóry, hamują odparowywanie wody i spowalniają proces rogowacenia naskórka.

- Masło Shea , olej macadamia - uzyskiwane naturalnie oleje zawierają nie tylko kwasy tłuszczowe, ale też witaminy (A, B, E) i składniki mineralne. Regenerują, natłuszczają, działają przeciwzapalnie i antyalergicznie.

- Ceramidy - naturalne pełnią rolę tzw. ,"cementu międzykomórkowego", który zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Ceramidy, uzyskiwane w kosmetologii, przypominają je budową i właściwościami.

- Alantoina - działa łagodząco.

- Witaminy A, E - te naturalne antyutleniacze poprawiają stopień nawilżenia skóry, przyspieszają jej regenerację, opóźniają procesy starzenia.

Gra w czerwone

Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna bez względu na porę roku. - Promienie UVB odbite wielokrotnie od śniegu są odpowiedzialne za oparzenia skóry, a UVA powodują jej przedwczesne starzenie - wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska. Pamiętajmy zatem o kremach z filtrem - najlepiej SPF 50 - aplikowanych pod krem ochronny i o okularach przeciwsłonecznych, które zabezpieczą cienką i wrażliwą skórę w okolicy oczu.

Smarujmy też szczególnie narażone na oparzenia nos, uszy i policzki. O zaczerwienienia łatwo, zwłaszcza kiedy mamy predyspozycje do pękających naczynek - zmiany nasilają się pod wpływem gwałtownych zmian i zbyt niskich temperatur. W takiej sytuacji wskazane jest stosowanie kosmetyków ze składnikami wzmacniającymi ściany naczyń krwionośnych, np. arniką , wyciągiem z ruszczyka kolczastego lub kasztanowca. W rękach fachowca

Kiedy profilaktyka okaże się niewystarczająca, pomoże wizyta u dermatologa. W gabinecie medycznym można poddać się zabiegom zamykania naczynek laserem (np. Asclepion Quadro Star) oraz trwale zredukować rumień metodą GEM-IPL, wykorzystującą lecznicze właściwości promieni świetlnych. Warto też zastosować odżywczą i nawilżającą mezoterapię (tradycyjną lub bezigłową - Meso-Sense) lub oczyszczająco-nawadniający zabieg Jet Peel. Dobrze skomponowany i efektywny plan naprawczy dla skóry opracuje lekarz dermatolog.

Zobacz też:

7 zasad utrzymania skóry w dobrej kondycji

Czytaj w Znam.to: Nawilżający krem do stóp z silikonem

Więcej o: