Ikony piękna: Twiggy

Za jej sprawą dokonała się rewolucja. Stała się nowym kanonem piękna i symbolem dziewczęcego uroku.

Naprawdę nazywała się Lesley Hornby, ale na całym świecie znana jest jako Twiggy Lawson (nazwisko po drugim mężu). Urodziła się 1949 roku w Londynie. Jako nastolatka marzyła o karierze modelki , jednak chłopięca sylwetka nie należała do kanonów piękna początku lat 60. (synonimem kobiecości była wówczas Marylin Monroe). Okazało się jednak, że Twiggy wyznaczyła nowy trend .

Jej charakterystyczne, wielkie oczy, krótka fryzura, dziecięca buzia, a także bardzo szczupła sylwetka (ważyła 41 kg przy wzroście 165 cm) tworzyły wrażenie dziewczęcej niewinności i subtelnego piękna. Uroda Twiggy została zauważona przez dziennikarkę modową jednej z brytyjskich gazet.

EVERETT COLLECTION / EVERETT COLLECTION/

W 1966 roku została okrzyknięta mianem "Twarzy Roku" Daily Express. Od tej pory jej kariera nabrała zawrotnego tempa. Zanim skończyła osiemnaście lat gościła na wybiegach we Francji, Japonii i USA (Ameryka oszalała na punkcie Twiggy), a jej twarz pojawiła się m.in. na okładce magazynu Vogue . Przez cały ten czas karierą modelki kierował jej dziesięć lat starszy partner, Nigel Davies. Rozstała się z nim po kilku latach i poślubiła amerykańskiego aktora Michaela Witney. Po jego śmierci (zmarł na atak serca) wyszła za mąż ponownie, za Leigh'a Lawsona, z którym jest do dziś.

Twiggy uważana jest za pierwszą w historii supermodelkę oraz ikonę mody lat 60. i 70. Mimo, że powszechnie kojarzona jest głównie z modellingiem, odnosiła także sukcesy jako aktorka i piosenkarka. Za rolę w musicalu The Boy Friend otrzymała dwa Złote Globy (1972 r.). Wystąpiła również w kultowym musicalu The Blues Brothers oraz debiutowała na Broadway'u rolą w My One and Only .

EAST NEWS/ZDENKO HIRSCHLER/REX FEATURES 1967 r.

Na fali jej popularności w latach 60. firma Mattel zaprojektowała lalkę Barbie, wzorowaną na figurze Twiggy. Skrajnie szczupła sylwetka Twiggy wzbudzała wiele kontrowersji. Część opinii publicznej uważała, że jest ona odpowiedzialna za promowanie anorektycznej chudości . Modelka zabierała głos w tej sprawie tłumacząc, że jej figura jest efektem genów i nigdy nie stosowała diet odchudzających.

Za następczynię Twiggy uważana jest Kate Moss.

alat

Zobacz też:

Ikony piękna: Brigitte Bardot

Więcej o: