Waris Dirie w Polsce

Jutro w warszawskim Empiku odbędzie się spotkanie z Waris Dirie autorką książki "Kwiat pustyni", której ekranizacja trafi do kin 27 lutego.

Waris urodziła się w Somalii w muzułmańskiej rodzinie nomadów z klanu Darod, który praktykował tradycyjne obrzezanie kobiet. Została poddana temu rytuałowi okaleczenia, gdy miała 5 lat. Przeżyła, ale jej siostra i dwie kuzynka zmarły na skutek powikłań. Waris wiele lat później postanowiła walczyć o zniesienie aktu obrzezania kobiet i przybliżyła światu tragedię, która dotyka dziewczynki w jej kraju.

Już w młodości była silna psychicznie. Nie godząc się na narzucone przez rodzinę małżeństwo z 61-letnim mężczyzną Waris uciekła z domu. Najpierw przybywała u rodziny w Mogadiszu a później trafiła do wuja mieszkającego w Londynie. Tam zauważył ją słynny fotograf Terence Donovan , dzięki któremu rozpoczęła się jej przygoda z modelingiem. W 1987 roku jej zdjęcie ozdabiało okładkę kalendarza Pirelli i od tego momentu jej kariera rozwijała się w zawrotnym tempie.

W 1997 roku udzieliła przełomowego wywiadu do Marie Claire , w którym opowiedziała o obrzezaniu. W tym samym roku została ambasadorką ONZ , a dwa lata później wraz z Cathleen Miller spisała swoje życie w autobiograficznej powieści "Kwiat pustyni ". Książka stała się bestsellerem a opowieść Waris Diride poruszyła ludzi na całym świecie. Historia gorzkiego dzieciństwa i bajkowej kariery to znakomity materiał na film, a w tym roku doczekamy się ekranizacji w reżyserii Sherry Hormann .

Gdy po raz pierwszy oglądałam ukończony film, nie było mi łatwo patrzeć na moje życie przeniesione na wielki ekran. Kiedy wyszłam z kina, byłam głęboko poruszona, ale wiedziałam, że ten film niesie ważny przekaz, który zrozumieją wszyscy ludzie: żeby szanować ludzką godność." - powiedziała Waris.

Waris Dirie i Liya Kebede odtwórczyni głównej rol8i w filmie 'Kwiat pustyni'Waris Dirie i Liya Kebede odtwórczyni głównej rol8i w filmie "Kwiat pustyni" fot. EAST NEWS

W roli głównej wystąpiła pochodząca z Etiopii supermodelka Lyia Kebede . Film już odniósł sukces kinowy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Dostał też nagrodę publiczności na Festiwalu w San Sebastian . W Polsce będziemy mogli go oglądać od 27 lutego, a jutro, 17 lutego o godzinie 18.00 w Empik Megastore przy ulicy Marszałkowskiej 116/122 w Warszawie odbędzie się spotkanie z Waris Diride .

Zobacz trailer "Desert flower"

Czytaj w Znam.to: Doskonały, nadzwyczajny, wspaniały... Carmex

Więcej o: