Oczyszczamy twarz - żele i pianki

Oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji - dziś przyglądamy się kosmetykom myjącym i ich właściwościom.

Żele do mycia twarzy powinny być jednym z podstawowych kosmetyków w naszych łazienkach. Służą one do usuwania zanieczyszczeń, seubum oraz resztek makijażu . Od czasu do czasu producent dodatkowo wyposaży żel w peelingujące granulki , które wygładzają cerę i nadają jej blask.

Jest wiele rodzajów tych kosmetyków - często mają skrajnie różne działanie . Można je podzielić na trzy kategorie pod względem siły i głębokości oczyszczania .

Pierwszą grupą są silne żele do cery trądzikowej i tłustej . Często znajdują się w nich dodatkowe peelingujące drobinki. Nie nadają się do stosowania przy jakimkolwiek innym typie cery - mogą wysuszać i podrażniać . Najlepiej stosować je latem i w trakcie nasilenia się objawów przetłuszczania. Rozsądnie jest używać je zamiennie z jakimś łagodniejszym kosmetykiem myjącym, bo w wypadku przesuszenia można osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego - skóra w ramach obrony zacznie wydzielać jeszcze więcej sebum.

Drugą grupa pod względem intensywności oczyszczania to kosmetyki dla skóry mieszanej i normalnej . Często wydają się zbyt silne i nieprzyjemnie ściągają skórę, dlatego warto wybierać żele bez peelingu, mydła i z łagodzącymi składnikami .

Do trzeciej grupy należą specyfiki przeznaczone do cery suchej, wrażliwej i alergicznej . Są to najłagodniejsze wersje, często najprzyjemniejsze w stosowaniu. Bywają w formie pianek lub kremowych żeli . Składniki myjące są delikatne i nie powinny podrażniać nawet najbardziej problematycznej skóry.

Pamiętaj! Do oczyszczania cery nie używaj mydła - ma ono właściwości silnie wysuszające. Po zastosowaniu żelu czy pianki użyj toniku dobrze dobranego do rodzaju skóry.

Niżej przykłady kosmetyków oczyszczających dostępnych w Polsce marek:

Oczyszczamy twarz - żele i piankiOczyszczamy twarz - żele i pianki kolaż Lula.pl

Na kolażu: żel oczyszczająco-nawilżający Soraya, 14,99 zł (nigrini.pl); głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy Nivea, 17,99 zł (nigrini.pl); matujący żel do mycia twarzy AA, 17,99 zł (nigrini.pl); jedwabiście kremowy żel do mycia twarzy Lirene, 14,99 zł (nigrini.pl); superłagodny antytrądzikowy żel do mycia twarzy Dax, 12,99 zł (nigrini.pl); oczyszczający żel do mycia twarzy Soraya, 12,99 zł (nigrini.pl); antybakteryjna pianka do mycia Floslek, 17,99 zł (nigrini.pl); żel oczyszczający antybakteryjny Ziaja, 8,99 zł (nigrini.pl); winogronowy żel do mycia twarzy Oriflame, 24,90 zł ; żel nawilżająco - wygładzający Farmona, 26,99 zł (nigrini.pl); żel głęboko oczyszczający Under Twenty, 12,99 zł (nigrini.pl); żel Garnier, 15,99 zł (nigrini.pl); żel Dermika, 22,99 zł (nigrini.pl); żel antybakteryjny Vipera, 10,99 zł (nigrini.pl).

Anna Szulc

Peeling: sposób na gładką skórę

Czytaj w Znam.to: Dobrze oczyszczający żel do twarzy

Więcej o: