Ogórkowa moc

Ogórek - warzywo niskokaloryczne, które świetnie gasi pragnienie i ma korzystny wpływ na urodę.

Niepozorny, rosnący nisko ogórek ma wiele korzystnych dla organizmu właściwości. Najbardziej znany jest ze skutecznego gaszenia pragnienia . Zawiera aż 95% wody, niestety mało witamin - są to A, B1, B2, C oraz związki mineralne takie jak wapń, żelazo, fosfor, magnez. Ogórki kiszone, są dużo lżej strawne , a woda, w której się kisiły, jest od nich bogatsza w witaminy . Ogórek świetnie nadaje się dla odchudzających - zawiera jedynie około 16 kalorii na 100 g.

Jego wadą jest zawartość enzymu askorbinozy , który niszczy witaminę C . Nie warto łączyć go z produktami w nią bogatymi.

Ogórkowa mocOgórkowa moc Fot. Grazyna Jaworska / AG

Sok z ogórków działa moczopędnie . Pomaga usuwać toksyny i oczyszczać organizm. Jest on także wypróbowanym środkiem na artretyzm i reumatyzm . Zawiera flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki , polisacharydy, które nawilżają , kukurbitacynę, która zapobiega stanom zapalnym . Często stosowany jest do rozjaśniania skóry , w tym piegów. Jest naturalnym eksfoliantem , dlatego ma zastosowanie w wygładzających maseczkach. Lekko ściąga skórę , odświeża ją, nawilża i mineralizuje . W kosmetyce stosowany jest w wersji sproszkowanej, która w kontakcie z wodą nabiera charakterystycznego zapachu.

Niżej kilka kosmetyków z ekstraktem z ogórka:

Ogórkowa mocOgórkowa moc kolaż Lula.pl

Na kolażu: szampon z ekstraktem z ogórka i aloesu Timotei, 8,99 zł (nigrini.pl); pielęgnacyjny krem do rąk cytryna+ogórek Soraya, 7,99 zł (nigrini.pl); balsam do ciała ogórek i melon St. Ives, 12,99 zł (nigrini.pl); ogórkowy tonik do cery normalnej, tłustej i mieszanej Ziaja, 6,99 zł (nigrini.pl); ogórkowe mleczko do cery normalnej, tłustej i mieszanej Ziaja, 7,99 zł (nigrini.pl); maseczka rozgrzewająca z wyciągiem z ogórka 2x6ml Garnier, 5,99 zł (nigrini.pl); nawilżający żel pod prysznic ogórek i melon St. Ives, 11,99 zł (nigrini.pl).

Anna Szulc

Akcesoria do włosów - hit czy kit?

Czytaj w Znam.to: Silnie kryjący podkład Max Factor

Więcej o: