Botoks - cud nauki czy cywilizacyjny zbytek?

Postanowiłyśmy poruszyć temat niwelowania zmarszczek za pomocą botoksu - nie pod kątem informowania o zabiegu, a opinii o nim. Jak przeciętna Polka odbiera uciekanie się do tej metody i czy planuje ją stosować?

O wstrzykiwaniu botoksu pisałyśmy już nie raz - nie będziemy więc powielać tematu i opisywać zabiegu pod kątem działania, przeciwwskazań i przebiegu. Dzisiaj planujemy Wam przekazać pałeczkę i zainspirować do wypowiedzenia się.

Jak wiadomo - każdy kij ma dwa końce. Zwolennicy botoksu opisują go jako cudowny środek, który pozwala kobietom dłużej czuć się pięknymi i dbać o ich prezencję. W dzisiejszych czasach wygląd jest wartościowany coraz wyżej - często pomaga w karierze czy nawet miłości. Osoba pewna siebie, która w pełni akceptuje swoje ciało, ma większe szanse na sukces na każdej płaszczyźnie życia.

Jest w tym całe mnóstwo racji, jednak należy pamiętać nie tylko o zaletach . Co z kobietami, których nie stać na zabieg ? Czy coraz większa popularność zastrzyków z toksyny botulinowej nie wpłynie na zwiększenie różnic pomiędzy warstwami społecznymi i nie doprowadzi do powiększenia frustracji niżu? A co ze szkodliwością ? Co prawda do tej pory nie ma oficjalnych sygnałów na ten temat, ale mogą się przecież pojawić dopiero za pół wieku. Zdarzają się za to niepotwierdzone informacje o tym, że skóra się uzależnia i po odstawieniu traci elastyczność i opada, że przy zbyt dużej dawce można się nabawić stałego paraliżu mięśni, albo że botoks ma szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Co z tendencjami do uzależnień ? Gabinety kosmetyczne będą z pewnością wniebowzięte, jednak czy nie sprawi to, że połowa ludzkości będzie wyglądem mocno odstawała od naturalnej normy?

Znanym przykładem osoby, której zastrzyki z botoksu przyniosły więcej wstydu, niż korzyści jest Nicole Kidman . Wydaje się, że jest uzależniona od zabiegu , przez co jej twarz wygląda niczym u manekina. Co gorsza, Nicole ze świetnej aktorki stała się przedmiotem kpin. Botoks powinien być szczególnie oszczędnie dawkowany osobom, które pracują mimiką - ta ogólnoświatowa sława chyba o tym zapomniała...

Nicole Kidman - ofiara botoksowej przesadyNicole Kidman - ofiara botoksowej przesady Fot. AP Photo

Na koniec proponujemy Wam obejrzenie filmiku, na którym pewien Amerykanin wykonuje zabieg i wypowiada się o nim ; jest na nim świetnie ukazany efekt zastrzyków z jadu kiełbasianego :

W komentarzach jest Wasze pole do popisu. Wyraźcie tu swoje myśli, spostrzeżenia i doświadczenia. Może zainspirujecie kogoś do zmiany zdania, a może same je zmienicie? Pokażcie światu co przecięta Polka myśli o botoksie i czy planuje korzystać z tej metody wygładzania skóry.

Anna Szulc

Botoks bez tabu: 10 pytań podstawowych

Czytaj w Znam.to: Pożądliwie zmysłowy zapach dla kobiet

Więcej o: