Antyperspirant czy dezodorant?

Nadchodzą cieplejsze dni, a wraz z nimi nieprzyjemny sposób chłodzenia organizmu - pocenie. Przedstawiamy Wam podstawowe informacje na temat antyperspirantów i dezodorantów oraz ich najsilniejszych, aptecznych odpowiedników używanych raz na kilka dni.

Antyperspiranty różnią się od dezodorantów mocą i formą . Przyjęło się, że krem, sztyft i kulka są wersją pierwszą, a spray drugą.

Dezodorant w sprayu jest przeznaczony dla osób, które nie mają silnej potrzeby hamowania pocenia. Takim przypadkom gratulujemy, bowiem można uznać to za wygraną na loterii genetycznej. Kosmetyki te mają mniej związków metali od ich silniejszych odpowiedników. Świetnie nadają się do maskowania przykrego zapachu i małej redukcji ilości wydzielanego potu .

Antyperspiranty działają silniej - nałożone rano mają za zadanie uchronić przed plamami potu przez cały dzień. Niestety często brudzą ubrania , mimo wszelkich starań producentów. Występują w formie roll-onów, sztyftów i rzadziej kremów. Częstym ich składnikiem jest ałun i coraz rzadziej, niezdrowe aluminium .

Często mówi się o tym, że antyperspiranty powodują raka piersi , ponieważ uniemożliwiają wydzielanie toksyn, a te odkładają się w organizmie. Ta teza nie została udowodniona naukowo, a onkolodzy twierdzą, że to zwykła irracjonalna plotka , bo do wydalania toksyn służy układ wydalniczy.

Warto wspomnieć o konieczności zmiany używanego kosmetyku co 2-3 miesiące , by nie dopuścić do uczuleń spowodowanych zbyt częstym kontaktem z tymi samymi składnikami.

Dezodorantów i antyperspirantów nie powinny używać osoby z chorobami skóry i alergicy. Warto pamiętać o unikaniu stosowania pachnących wersji przed wyjściem do solarium lub na plażę , ponieważ możemy nabawić się przebarwień.

Niżej przykłady znanych nam dobrze dezodorantów i antyperspirantów dostępnych w drogeriach:

Antyperspirant czy dezodorant?Antyperspirant czy dezodorant? kolaż Lula.pl

Na kolażu: spray Masumi, 24,99 zł (nigrini.pl); spray Lirene, 10,99 zł (nigrini.pl); spray Nivea, 13,99 zł (nigrini.pl); spray Rexona, 13,99 zł (nigrini.pl); spray Dove, 13,99 zł (nigrini.pl); spray C-Thru, 13,99 zł (nigrini.pl); sztyft Rexona, 13,99 zł (nigrini.pl); roll-on Nivea, 13,99 zł (nigrini.pl); sztyft Lady Speed Stick, 12,99 zł (nigrini.pl); sztyft Nivea, 13,99 zł (nigrini.pl); roll-on Soraya, 8,99 zł (nigrini.pl); roll-on Nivea, 13,99 zł (nigrini.pl).

Jeśli , cierpisz na wahania hormonalne, żyjesz w ciągłym stresie, masz chorą tarczycę lub z innej przyczyny pocisz się szczególnie mocno , zastanów się nad zahamowaniem problemu przy pomocy silniejszego środka . W aptekach są dostępne antyperspiranty, które stosuje się na noc, na oczyszczoną, suchą skórę i zmywa je rano. Zabieg powtarza się co kilka dni , przy dłuższym stosowaniu nawet co tydzień. Jest to bardzo wygodna forma , ale może powodować podrażnienia . Dla niektórych jest to jednak jedyny działający wariant, dlatego warto pocierpieć.

Niżej dwa popularne środki dostępne w polskich aptekach przeznaczone dla osób z problemem nadmiernego pocenia: Antyperspirant czy dezodorant?Antyperspirant czy dezodorant? kolaż Lula.pl

Na kolażu: płyn przeciw nadmiernemu poceniu Antidral, 16,95 zł (aptekaotc.pl); antyperspirant Etiaxil, 38 zł (sfd.pl).

Anna Szulc

Puszyste fryzury w stylu Kasi Struss dla Versace

Więcej o: