Najnowsza wystawa z antwerpskiego muzeum będzie ilustracją rozwoju znaczenia czarnej odzieży w kulturze zachodu z przykładami wziętymi z malarstwa, historycznych kostiumów i teraźniejszej mody. Na wystawie będzie można obejrzeć stroje, zdjęcia, obrazy, szkice i ryciny. Zaprezentowane zostaną kreacje projektantów , których twórczość kojarzy się z czernią, jak: Chanel z nieśmiertelną małą czarną, Ann Demeulemeester , Olivier Theyskens , Dirk Van Saene , Givenchy (Riccardo Tisci), Gareth Pugh i inni.
Wystawa - BLACK. Masters of Black in Fashion fot. www.momu.be
Antwerpia to region, który od lat kojarzy się z czernią. To w tamtych okolicach w XVI i XVII wieku mieściły się znakomite warsztaty farbiarskie , w których powstawały niezwykłe, czarne tkaniny. Materiały w tym kolorze należały do grupy najdroższych, a czarne ubrania były przywilejem bogatych, wysoko postawionych i szlachetnie urodzonych. Czerń to barwa, która długo kojarzyła się ze strachem, intrygą i fascynacją. Użyta w odzieży stawała się symbolem surowości, okrucieństwa, śmierci i powagi. Jak więc stała się znakiem minimalizmu, elegancji i nowoczesności? Na to pytanie zamierzał odpowiedzieć organizator wystawy "BLACK. Masters of Black in Fashion & Costume ", która ma na celu pokazanie skomplikowanych relacji tej barwy z ubraniem. Warto się na nią wybrać, by dowiedzieć się, jak czerń z niedostępnego koloru stała się znakiem naszych demokratycznych czasów.
Wystawa "BLACK. Masters of Black in Fashion & Costume" potrwa od 25 marca do 8 sierpnia 2010 w MoMu (ModeMuseum Province of Antwerp - MoMu).
Wystawa - BLACK. Masters of Black in Fashion fot. www.momu.be