Idzie młodość z MSKPU

W dzisiejszych czasach, aby odnieść sukces jako projektant mody nie wystarczy być piekielnie zdolnym, mieć doskonałą intuicję i wyczucie mody, ponadto trzeba być po części marketingowcem, PR-owcem i socjologiem, a przede wszystkim nie bać się wskoczyć na głęboką wodę. Jednak czy początkujący projektanci mody mają szansę w świecie hegemonicznego biznesu?

Biografie wielkich projektantów łączy wspólny mianownik: miłość do mody, zapał do pracy i odrobina szczęścia. Wystarczy prześledzić kilka z nich, by wiedzieć, że ich drogi są różne. Nie wszystkim pisana jest tak zawrotna kariera, jaką zrobili np. Domenico Dolce i Stefano Gabbana , przy czym nie wszyscy do dążą do sławy. Znakomita większość projektantów pracuje w studiach projektowych lub na zlecenia firm odzieżowych, oddając swój znaczy wkład w tworzenie nowych kolekcji pod nazwą marki.

Podczas 3 letniej pracy nad projektowaniem zdobyłem trochę doświadczenia tworząc autorskie kolekcje, startując w konkursach jednak w przyszłości chciałbym tworzyć w zespole projektowym." - powiedział Bartosz Suligowski, który jest absolwentem MSKPU, a projektowaniem ubioru zajmuje się od 3 lat.

projekt dyplomowy Paulina Bojór MSKPUprojekt dyplomowy Paulina Bojór MSKPU mat. prasowe MSKPU

Powstaje więc pytanie, jaką ścieżkę powinni wybrać młodzi zdolni, pełni pasji ludzie u wrót swojej kariery. Rzadko zdarzają się samorodne talenty jak Elie Saab , który rzucił studia w Paryżu by otworzyć własna pracownię mody. Większość projektantów osiągnęła swój sukces wieloma latami nauki. Swoją przygodę z modą można rozpocząć od szkół zawodowych, policealnych czy techników odzieżowych, w których zdobywa się solidny warsztat projektanta. Jednak stąd do dorównania Johnowi Galliano jest jeszcze daleka droga. Znacznie szerszy zakres wiedzy oferują uczelnie wyższe, w których można zyskać wiedzę z zakresu estetyki, kompozycji, historii sztuki a coraz częściej także i marketingu, który pozwoli przyszłym projektantom nie zginąć w pięknym, lecz agresywnym świecie mody. Takie kompletne przygotowanie daje Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, która umożliwia też kontynuację nauki w prestiżowej brytyjskiej uczelni Londyn-Rochester .

Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania UbioruMiędzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru www.mskpu.com.pl

Szkoła motywuje i przygotowuje swoich uczniów do udziału w krajowych i międzynarodowych konkursach dla młodych projektantów, dzięki temu zdobywają doświadczenie i budują portfolio.

Wykształcenie, które możemy uzyskać w szkole umożliwia rozwijanie swoich pasji. Należy jednak pamiętać o wytrwałości oraz ciężkiej pracy, ponieważ są to główne czynniki, które gwarantują satysfakcjonujące wyniki. Udział w konkursach jest ważny, ponieważ uczy dystansu do pewnych spraw. Uczestnictwo w Fashion Designer Awards w zeszłym roku i zdobycie w nim 3 miejsca było kolejnym ważnym doświadczeniem w moim życiu." - dodała studentka MSKPU Marta Gos.

Jeśli już młody projektant zdecydował się na rozwój w kierunku mody, jego pierwszym ważnym sprawdzianem jest gala dyplomowa . Wprawdzie projektanci przygotowują kolekcje także podczas studiów, kolekcja dyplomowa jest ich wizytówką, podczas gali mają szansę zainteresować swoją twórczością przedstawicieli branży modowej - potencjalnych pracodawców.

projekt dyplomowy Paulina Bojór MSKPUprojekt dyplomowy Paulina Bojór MSKPU mat. prasowe MSKPU

Kolekcja dyplomowa "Piękno faktury", jest moją 3 kolekcją autorską pracowałem nad nią pół roku pod opieką promotora - Pani Agaty Koschmieder. W kolekcji chciałem pokazać różnice faktur, w 10 awangardowych sylwetkach. Widać w niej wpływ Lady Gagi, która również była dla mnie inspiracją, muzyka zawsze w jakimś stopniu wpływa na moje projekty." - powiedział Bartosz Suligowski.

Portfolio Bartosz SuligowskiPortfolio Bartosz Suligowski www.mskpu.com.pl

HEorSHE opiera się na głębszej myśli o ubiorze jako sposobie odkrywania swojego wnętrza, które zbudowane jest zarówno z pierwiastka męskiego jak i żeńskiego. Kolekcja zbudowana być powinna według mnie wokół jakiegoś przekazu treściowego, idei, a nie tylko opierać się na wyborze określonego języka wizualnego (kształtu ramowego-bazy kolekcji), który potem jest tylko modyfikowany w postaci kolejnych modeli. Każdy z projektów składa się na to, kim jestem. Na razie są to projekty indywidualne, firmowane moim nazwiskiem, jednak jestem otwarta na pracę w teamie. Wydaje mi się, że współistnienie takich dwóch trybów pracy jest najbardziej rozwijające dla projektanta i pozytywnie wpływa na jakość jego prac." - tak o swojej kolekcji dyplomowej oraz planach na przyszłość mówi Joanna Wysoczyńska absolwentka MSKPU.

Portfolio Joanna WysoczyńskaPortfolio Joanna Wysoczyńska www.mskpu.com.pl

Moda to piękna sztuka, która daje możliwości wspaniałej kreacji i samorealizacji. Z drugiej strony moda to wielki biznes, do którego powinno być się solidnie przygotowanym. Gruntowne wykształcenie w tej dziedzinie jest pierwszym krokiem do wejścia w ten bogaty, kolorowy świat. Swoje doświadczenie, które zdobyłam jako kreatorka, kostiumograf i projektant w dużych firmach odzieżowych staram się przekazać swoim studentom i pokazać im różne kierunki i możliwości rozwoju w świecie mody. Myślę, ze dla tych młodych ludzi na początku ich przygody z projektowaniem jest to bezcenne. Zdobyta wiedza, praca, odwaga, determinacja, pasja i talent mogą zaprowadzić ich do upragnionego sukcesu." - podsumowuje Agata Koschmieder projektantka mody i kostiumograf, wykładająca w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

Gala dyplomowa absolwentów MSKPU odbędzie się 21 kwietnia w Arkadach Kubickiego o godz 11.00. Podczas gali zaprezentuje się ponad 30 dyplomantów. Zapraszamy!

Więcej o: