Pisaliśmy już o różu i dopasowaniu go do kształtu twarzy. Tym razem skupimy się na wskazówkach dotyczących modelowania twarzy. Nie każda z nas ma przecież idealnie owalną buzię. Do wymodelowania twarzy potrzebna będzie większa ilość kosmetyków.
Magia polega przede wszystkim na grze światła i cienia. Triki w makijażu polegają na przyciemnieniu jednych części twarzy i rozjaśnieniu innych.
- Większe wydają się rzeczy jaśniejsze, nieobrysowane i błyszczące.
- Mniejsze - obrysowane czarną kredką, matowe i ciemne.
Podstawowa zasada - ciemne zmniejsza, jasne powiększa. Kierując się tym schematem jesteś w stanie sobie poradzić z modelowaniem każdego rodzaju twarzy.
Kosmetyki - Narzędzia niezbędne to: korektor, puder brązujący oraz róż. Dobrze jednak mieć dodatkowo puder i podkład w różnych odcieniach. Ten, który odpowiada kolorowi twojej skóry, o odcień jaśniejszy i dwa tony ciemniejszy. Jaśniejszy korektor, może być również ten o zielonkawym odcieniu.
Kolejność nakładania warstw - Są różne szkoły. Korektor kryjący niedoskonałości naszej możesz położyć przed podkładem. Większość nakłada go jednak po nałożeniu podkładu. Niektórzy wizażyści polecają używanie do aplikacji zwilżonych wodą gąbeczek, inni nakładają go rękoma, dzięki czemu będzie rozprowadzony bardziej równomiernie. Następny w kolejności jest puder , który najlepiej nakładać dużym pędzlem, a na końcu róż i brązer .
Rozjaśnianie - najczęściej jaśniejszy element w optycznym modelowaniu twarzy wykorzystuje się przy cofniętej brodzie lub czole, głęboko osadzonych oczach, zmarszczkach mimicznych oczu, czoła i ust, oraz na przykład bruździe nosowo - wargowej.
Cieniowanie - optycznie wyszczuplamy przeważnie zbyt szeroką: szczękę, czoło, nos, czy okrągłe policzki.
Istnieją cztery główne typy kształtów twarzy:
1) Owalna - To kształt twarzy, który jest najbardziej pożądany. Nie potrzeba trików, by ukryć niedoskonałości, natomiast podkreślić możemy kości policzkowe malując je różem na kształt półksiężyców. Dla dodatkowego ożywienia pudrem brązującym muśnij czubek nosa, czoła, oraz miejsce pomiędzy brwiami. Pamiętaj, aby nie przesadzać z jego ilością!
Twarz owalna - jak modelować twarz Twarz owalna
2) Pr os tok ątna/ kwadratowa - Twarz sprawia wrażenie za szerokiej w każdym miejscu. Od poziomej linii czoła, policzków i brody. Wymaga optycznego zaokrąglenia i złagodzenia. Po nałożeniu podkładu pudrem brązującym przyciemniamy zewnętrzne boki czoła oraz wystające części żuchwy. Malujemy na nich trójkąty. Policzki z kolei podkreślamy poziomym pasmem. Cień zdejmie ciężkość. Na brodę z kolei nałóż korektor, bądź jasny puder. Błędem jest nakładanie ciemnego koloru między kości policzkowe, a żuchwę - efekt będzie zupełnie odwrotny.
3) Okrągła - Wydaje się płaska i pozbawiona wyrazu. Na wysokości skroni nakładamy jasny puder, bądź odrobinę korektora. To samo robimy w przypadku podbródka, aby osiągnąć efekt wydłużenia. Kolejny krok to ściągnięcie ust w tak zwany "dziubek" i nałożenie różu, bądź pudru brązującego w zagłębienie powstałe poniżej kości policzkowych.
4) Trójką tna/ w kształcie serca - Jest szersza na wysokości skroni, oraz kości policzkowych i zwęża się ku dołowi. Dodatkowo często występuje spiczasty podbródek. Puder brązujący nakładamy przede wszystkim na skronie. Jeśli mamy problem z podbródkiem to również traktujemy do pudrem, bądź różem. Można też narysować delikatne łuki od środka czoła, przez skronie, aż do kości policzkowych. Pamiętaj jednak, aby nie nakładać cieni na szczyty policzków.
Informacje extra:
- Szeroki nos - przyciemniamy go po bokach.
- Długi nos i wystająca broda - skracamy nanosząc na czubek drobinę pudru brązującego, bądź podkładu ciemniejszego ton lub dwa od bazowego.
Przy wszystkich kombinacjach pamiętajmy, że twarz nie jest płaskim płótnem, na którym malujemy obraz, ale kształtną bryłą, którą modelujemy niczym rzeźbę.