Śmiech to zdrowie!

Czy wiesz, że kiedy byłaś dzieckiem śmiałaś się aż 400 razy dziennie! Dorośli natomiast śmieją się średnio jedynie 15 razy dziennie. Nie traćmy w sobie dziecka!

Śmiech to zdrowie. Słyszymy to często. Nie zdajemy sobie jednak sprawy jak wiele ma on pozytywnych aspektów dla naszego zdrowia.

Śmiech powstaje w centralnym układzie nerwowym . Jest jego spontaniczną reakcją.

Dlaczego wraz z nieubłaganym upływem czasu stajemy się bardziej opanowane i mniej spontaniczne? Odpowiedź zna każda z nas. Mamy coraz więcej spraw na głowie, a w związku z tym coraz więcej zmartwień . Śmiejemy się mniej. A warto śmiać się jak najwięcej, nawet w trudnych sytuacjach.

Jest najlepszym lekarstwem natury , gdyż przekierowuje procesy neurochemiczne w mózgu na bardziej pozytywne emocje.

Jak wpływa na nas śmiech:

- większe poczucie humoru poprawia naszą samoocenę, przynosi zadowolenie, rozładowuje napięcie i zwalcza stres , ponieważ uwalnia endorfiny (substancje chemiczne zwane jak hormon szczęścia, zmniejszające ból i wprawiające w dobry nastrój),

- poprawia krwiobieg, przyśpiesza bicie serca i krążenie krwi, oddech i tętno, dzięki czemu do organizmu dociera więcej tlenu,

- aktywizuje mięśnie brzucha,

- podczas śmiechu w ruch zostają wprawione mięśnie twarzy. Jest to dla nich świetny masaż . Dzięki niemu nasza skóra staje się jędrniejsza,

- lepiej funkcjonuje nasz układ odpornościowy ,

Naukowcy odkryli, że za poczucie humoru odpowiedzialny jest fragment mózgu zwany płatem czołowym. Fragment ten pracuje najmocniej podczas oglądania czegoś, co nas rozśmiesza. Ciekawostką może być, że u osób z depresją ośrodek ten prawie nie pracuje.

Humor odgrywa również dużą rolę w komunikacji międzyludzkiej. Ośrodek odpowiedzialny za śmiech umiejscowiony jest w korze mózgowej , a więc w obszarze decydującym o naszym człowieczeństwie. Wiele badań wskazuje na to, że śmiech stanowi element integrujący społeczeństwo.

Okazuje się, że w samotności śmiejemy się nawet 30 razy rzadziej niż w przypadku, gdy jesteśmy częścią jakiejś grupy.

Naucz się więc śmiać z siebie i bawić absurdami życia codziennego.

Katarzyna Bigos

Więcej o: