Relacja z Fashion Week Poland

Za nami pierwszy dzień wielkiego święta! Czy polska moda prezentuje już światowy poziom? Którzy z młodych projektantów mają szansę na wspaniałą karierę?

Do Łodzi przyjechałyśmy już w czwartek. Miasto, podobnie jak w zeszłym roku, przywitało nas pochmurną, deszczową pogodą. Niekorzystna aura nie powstrzymała nas jednak przed odwiedzeniem Fotofestiwalu, którego oficjalne otwarcie odbyło się o godzinie 19:00. Wystawy Fotofestiwalu bardzo nas zainteresowały, jednak fotografie, na które najbardziej czekaliśmy to te, wchodzące w skład dwóch wystaw towarzyszących Fashion Week Poland. Obie (wystawa Young Fashion Photographers Now i wystawa fotografii Magdy Wunsche&Samsel ) zostały otwarte w piątek w klimatycznych wnętrzach starych fabryk w kompleksie przy ulicy Tymienieckiego 3.

W tym samym miejscu odbyły się pierwsze pokazy Off. Prezentacje kolekcji rozpoczęły się z niewielkim opóźnieniem, które tylko podgrzało emocje. Zobaczyć mogliśmy projekty Sylwii Rochali, znanej także zagranicą Anny Pitchouguiny oraz młodziutkiej Basi Marek. Z Basią zamieniłyśmy kilka słów przed pokazem, kiedy projektantka kończyła przygotowania i prasowała stroje.

Największe wydarzenie wieczoru, finał konkursu dla młodych projektantów "Złota Nitka" rozpoczęło się o godzinie 19:00. Impreza odbyła się w łódzkiej hali EXPO, miejscu które w najbliższych dniach będziemy często odwiedzać (to tam odbywają się wszystkie pokazy wchodzące w skład tzw. Alei Projektantów oraz umieszczony jest Showroom). Doskonale przygotowane wnętrza i wybieg dla modelek prezentują się profesjonalnie. Widać wyraźną poprawę w stosunku do zeszłego roku - na ubiegłorocznym FWP śliski wybieg sprawiał modelkom spore problemy.

Na widowni pojawił się gość specjalny Fashion Week Poland legendarny projektant Kenzo Takada . Jego obecność uświetniła finał konkursu i jednocześnie musiała stanowić ważny moment dla młodych projektantów, których projektom przyglądał się kreator.

Fot. Dariusz Kulesza / Agencja G

W konkursie mogliśmy podziwiać 20 kolekcji: 10 w kategorii pret-a-porter i 10 w kategorii premiere vision. Jurorzy przyznali dwie główne nagrody.

Oto lista finalistów Złotej Nitki 2010 i tytuły kolekcji młodych projektantów:

Kategoria premiere vision:

Konieczka Katarzyna - VERY TWISTED KINGDOM

Gawrońska-Kasperska Kamila - METROPOLIS

Bojór Paulina - GENETYCZNIE ZMODYFIKOWANY LUKSUS

Marczuk Karolina - IN MY MIND

Ochocka Katarzyna - DOLLS

Jarczykowska Katarzyna - FUTURE PASSION

Lipiec Aneta - UCIECZKA

Kowalczyk Ewa - DZIEWCZYNA Z OBRAZU VERMEERA

Lipińska Martyna & Banaszewska Paulina - ACCOMODAMENTO

Palma Joanna Klara - OSCYLATOR

Kategoria pret-a-porter

Gleguła Karolina - LIQUID

Ziemniak Anna - 4AM

Zielińska Aneta - ECHO

Wysoczyńska Asia - HEroSHE - WOJOWNIK

Wołczyńska-Bryćko Wioletta - COSSACK

Cudnik Marta - FUTUORGANIC

Rymarczyk Agnieszka - LUMINESCENCJA

Lipińska Martyna & Banaszewska Paulina - ENE DUO

Bieniek Alisa - THE ECLIPSE

Jurorzy przyznali dwie główne nagrody. W kategorii "pret-a-porter" Złotą Nitkę ufundowaną przez Międzynarodowe Targi Łódzkie oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi (20 tys. zł) zdobyła Karolina Gleguła za "deszczową" kolekcję Liquid.

Zwycięska kolekcja 'Liquid'Zwycięska kolekcja "Liquid" Fot. Dariusz Kulesza / Agencja Wyborcza.pl Fot. Dariusz Kulesza / Agencja Gazeta

Choć Liquid nie było naszym faworytem, trzeba przyznać, że kolekcja była ciekawa i na pewno pozostanie w pamięci na dłużej. Podobnie jak romantyczna i bardzo kobieca wizja Alisy Bieniek, która w konkursie wystąpiła z kolekcją The Eclipse.

W "premiere vision" najlepsza okazała się Kamila Gawrońska-Kasperska z projektami Metropolis. Także naszym zdaniem to właśnie kolekcja Metropolis zasługiwała na nagrodę. Projekty Kamili charakteryzuje nie tylko świetny warsztat, ale też magiczny klimat. Te stroje zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Zwycięska kolekcja 'Liquid'Fot. Dariusz Kulesza / Agencja Wyborcza.pl Fot. Dariusz Kulesza / Agencja Gazeta

Więcej zdjęć z finału "Złotej Nitki" znajdziecie w galerii ! Już jutro relacja z dzisiejszych pokazów!

Barbara Łubko

Więcej o: