Eliksir młodości - witamina E

Witamina E jest najlepszym przeciwutleniaczem, co oznacza, że chroni naszą skórę przed starzeniem się! Ma również wiele innych dobroczynnych właściwości. Dowiedz się więcej!

W kosmetyce witamina E jest ważnym składnikiem pielęgnacyjnym . Hamuje procesy starzenia się skóry. Poprawia jej sprężystość i nawilżenie. Jest również stosowana do preparatów służących do ochrony przed słońcem i po opalaniu.

Odkryto ją w 1920 roku. Naukowcy w trakcie badań zauważyli, że niedobór pewnej substancji powoduje u szczurów bezpłodność. Po dodaniu jej do karmy zwierzęta odzyskiwały płodność. Witaminę nazwano "tokoferolem", co z greckiego oznacza "wydać na świat młode". Dlatego też zaleca się ją do leczenia bezpłodności.

Upływ czasu sprawia, że skóra traci nawilżenie i staje się bardziej wysuszona. Witamina podwyższa zdolność utrzymania prawidłowej wilgotności skóry.

Co więcej może zdziałać witamina E?

- działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo,

- przyśpiesza gojenie ran i zmniejsza blizny,

- wspomaga układ odpornościowy,

- neutralizuje wolne rodniki , dzięki czemu skóra dłużej utrzymuje sprężystość,

- obniża poziom cholesterolu,

- systematycznie stosowanie kosmetyków z witaminą E poprawia ukrwienie skóry i zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV,

- chroni przed nowotworami,

- wpływa na porost włosów .

Najlepiej stosować ją w połączeniu z witaminą C , ponieważ witamina E po pochłonięciu wolnego rodnika ulega rozpadowi, a witamina C - regeneruje ją.

Jej głównym źródłem będzie jedzenie. Najwięcej znajdziemy jej w:

- olejach roślinnych,

- migdałach,

- włoskich orzechach,

- maśle,

- owocach dzikiej róży,

- kukurydzy,

- szparagach, brokułach i szpinaku.

Aby utrzymać ładny wygląd skóry i dobrą kondycję całego organizmu, warto dwa razy do roku robić trzymiesięczne kuracje witaminą E w kapsułkach . Uzupełni to poziom tej witaminy w naszym organizmie. Ciągłe jej przyjmowanie nie jest konieczne i może być szkodliwe.

Katarzyna B.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy BWitaminy z grupy B Fot. Shutterstock

Więcej o: