W kosmetyce witamina E jest ważnym składnikiem pielęgnacyjnym . Hamuje procesy starzenia się skóry. Poprawia jej sprężystość i nawilżenie. Jest również stosowana do preparatów służących do ochrony przed słońcem i po opalaniu.
Odkryto ją w 1920 roku. Naukowcy w trakcie badań zauważyli, że niedobór pewnej substancji powoduje u szczurów bezpłodność. Po dodaniu jej do karmy zwierzęta odzyskiwały płodność. Witaminę nazwano "tokoferolem", co z greckiego oznacza "wydać na świat młode". Dlatego też zaleca się ją do leczenia bezpłodności.
Upływ czasu sprawia, że skóra traci nawilżenie i staje się bardziej wysuszona. Witamina podwyższa zdolność utrzymania prawidłowej wilgotności skóry.
Co więcej może zdziałać witamina E?
- działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo,
- przyśpiesza gojenie ran i zmniejsza blizny,
- wspomaga układ odpornościowy,
- neutralizuje wolne rodniki , dzięki czemu skóra dłużej utrzymuje sprężystość,
- obniża poziom cholesterolu,
- systematycznie stosowanie kosmetyków z witaminą E poprawia ukrwienie skóry i zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV,
- chroni przed nowotworami,
- wpływa na porost włosów .
Najlepiej stosować ją w połączeniu z witaminą C , ponieważ witamina E po pochłonięciu wolnego rodnika ulega rozpadowi, a witamina C - regeneruje ją.
Jej głównym źródłem będzie jedzenie. Najwięcej znajdziemy jej w:
- olejach roślinnych,
- migdałach,
- włoskich orzechach,
- maśle,
- owocach dzikiej róży,
- kukurydzy,
- szparagach, brokułach i szpinaku.
Aby utrzymać ładny wygląd skóry i dobrą kondycję całego organizmu, warto dwa razy do roku robić trzymiesięczne kuracje witaminą E w kapsułkach . Uzupełni to poziom tej witaminy w naszym organizmie. Ciągłe jej przyjmowanie nie jest konieczne i może być szkodliwe.
Katarzyna B.
Witaminy z grupy B Fot. Shutterstock