Rola witaminy A w pielęgnacji skóry

Witamina A spełnia nie tylko liczne, ważne funkcje dla naszego organizmu, ma również zasadnicze znaczenie dla wyglądu i zdrowia naszej skóry!

Witamina A to naturalne związki pochodzenia zwierzęcego i roślinnego , które wykazują aktywność biologiczną. W organizmie zwierzęcym jest to Retinol. W roślinach i grzybach witamina A występuje tylko jako prowitamina i jej głównym związkiem jest ß-karoten.

ß-karoten:

Jest przetwarzany w retinol oraz jego pochodne, a następnie rozprowadzany do wszystkich tkanek organizmu. Retinoidy zawarte w kosmetykach służą uzupełnieniu niedoborów witaminy A w skórze, przyczynia się do odnowy naskórka , aktywuje zachodzące w nim procesy i regeneruje jego warstwy. Znajdująca się w kosmetykach witamina A właściwie dozowana ma bardzo korzystny wpływ na skórę , włosy oraz paznokcie.

Należy do tak zwanych witamin młodości , gdyż na wpływ na opóźnianie zmian towarzyszących procesowi starzenia się.

Właściwości witaminy A:

- najważniejszą jej rolą jest wspomaganie narządu wzroku . Wspomaganie go, by prawidłowo funkcjonował. Pomaga również w leczeniu wielu chorób oczu , wchodzi bowiem w skład rodopsyny, światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka

- wpływa na syntezę białek , lipidów i hormonów tarczycy ,

- utrzymuje w zdrowiu błonę śluzową jamy ustnej , nosa, gardła, płuc, przewodu pokarmowego oraz zwiększa oporność na zakażenia,

- wspomaga ogólny rozwój organizmu i warunkuje jego prawidłowy wzrost, ponieważ odpowiedzialna jest za budowę i powstawanie kości w organizmie człowieka, dlatego w tak szczególny sposób konieczna do właściwego rozwoju uzębienia i wzrostu kości i małych dzieci,

- stanowi także ochronę przed powstawaniem i rozwojem nowotworów i chorób serca, gdyż działa jak przeciwutleniacz.

Działanie preparatów kosmetycznych zawierających retinoidy, aplikowane na skórę:

- zmiękczenie naskórka,

- wygładzenie powierzchni skóry,

- zmniejszenie rogowacenia naskórka,

- poprawia koloryt skóry,

- usprawnia obronne funkcje skóry,

- zapewnia jej odpowiednie nawilżenie ,

- przyśpiesza metabolizm komórkowy,

- zwiększa zawartość kolagenu w skórze właściwej,

- osłabia przebarwienia na skórze,

- chroni skórę przed promieniowaniem UV,

- pomaga w leczeniu trądziku (wspominaliśmy o tym we wczorajszym artykule. Dla przypomnienia: Pochodne witaminy A mają działanie przeciwłojotokowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne).

Kosmetyki zawierające witaminę A i jej pochodne powinny być przechowywane w temperaturze nie przekraczającej 35'C.

Ważne jest podkreślenie, że zawarta w kosmetykach witamina A pełni rolę pomocniczą w zachowaniu zdrowia naszej skóry. Nie zapominajmy również o właściwym odżywianiu się. jest ono bowiem podstawowym źródłem niezbędnych składników odżywczych.

Witaminę A znajdziemy w:

- wątrobie,

- marchewce,

- żółtkach jaj,

- serach,

- żółtych i pomarańczowych warzywach,

- owocach,

- maśle,

- mleku,

- tranie,

- zielonym groszku,

- dyni,

- mango,

- melon,

- sałacie.

Uwaga! Duże dawki witaminy A podawane podczas ciąży mogą wywołać przedwczesną akcję porodową , a także nieprawidłowości oraz trudności przy porodzie!

Zobacz też:

Co wiemy o witaminie C?

Witamina CWitamina C Fot. Shutterstock

Więcej o: