Piegi - naturalne piękno, czy niechciany defekt?

Występują na nosie, policzkach, czole, czasem też ramionach i plecach...piegi. Większość kobiet uważa, że są urocze. Odmiennego zdania są przeważnie same właścicielki. Jak z nimi walczyć, a jak się do nich przekonać?

Skąd biorą się piegi?

Piegi występują przeważnie u osób, które mają do tego skłonności genetyczne. Spotykamy je raczej u osób młodych z jasną lub bardzo jasną karnacją , które mają skłonność do oparzeń słonecznych i najczęściej rudowłosych.

Choć dziedziczone po rodzicach nie pojawiają się u niemowląt, a dopiero u starszych dzieci. W wieku dojrzewania ich ilość może się zwiększać. Ku niezadowoleniu wielu osób z ich posiadania, najczęściej pozostają one na skórze do końca życia.

Z naukowego punktu widzenia istotą procesu pojawiania się piegów jest przyśpieszone wytwarzanie barwnika skóry - melaniny.

Plamki bywają jasnobrązowe lub ciemnobrunatne . Nie są wyczuwalne pod palcami. Ich pojawianie się w nasilonej ilości oraz zintensyfikowanie barwy następuje po ekspozycji skóry na działanie słońca. Dlatego też w lecie ulegają nasileniu. Gdy promieniowanie słoneczne jest znikome lub praktycznie zerowe, tracą na swojej barwie, bledną, a ich liczba zmniejsza się.

Jak się ich pozbyć?

Leczenie piegów ma charakter wyłącznie miejscowy. Stosuje się w tym celu miejscowo środki złuszczające , jednak mogą one powodować nierównomierne odbarwienia. Można również stosować delikatną krioterapię lub też łagodne złuszczanie, na przykład przy pomocy kwasów owocowych.

Ważna jest ochrona przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne! Używajcie kremów z wysokich filtrem i noście okulary oraz kapelusze.

Istnieje również kilka naturalnych sposobów na rozjaśnienie piegów. Oto one:

1) Sok z cytryny - jest najprostszym i najczęściej polecanym sposobem na wybielenie piegów. Polega na przemywaniu skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ cytryna powoduje, że skóra staje się wrażliwa na słońce. Może ją także wysuszyć, lub podrażnić.

2) Maseczka z czarnej rzodkwi - łyżkę utartej rzodkwi wymieszaj ze szklanką jogurtu naturalnego i łyżką mąki ziemniaczanej. Otrzymaną masą przełóż dwie warstwy gazy i gotowy okład przyłóż na piegi . Zdejmij go po upływie 20 minut. Skórę przemyj wodą i nasmaruj kremem.

3) Maseczka z nagietka - 4 łyżki suszu z kwiatu nagietka zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Zioła nakładamy na miejsca występowania piegów. Trzymamy przez 20 minut, po czym spłukujemy.

4) Okłady z ogórka - to stosowany od stuleci sposób na pielęgnowanie urody. Wybieli twoje piegi i dodatkowo odświeży i nawilży skórę.

- pokrojony w plastry ogórek nakładamy na miejsca występowania piegów i zostawiamy na 20 minut,

- na tarce trzemy 2 zielone ogórki i dodajemy łyżeczkę soku cytrynowego. Tak powstałą masę nakładamy na skórę na około 15 minut i spłukujemy letnią wodą.

Może jednak warto je polubić?

Można z nimi walczyć, ale faktem jest, że naprawdę wiele osób uważa, że piegi dodają uroku i są niepowtarzalnym atutem. Dodają oryginalności i odrobiny pikanterii. Zależy od ciebie, czy uczynisz z nich kobiecy wabik, czy dziewczęcą ozdobę. Wiele dziewczyn wręcz domalowuje piegi brązową kredką, by móc odrobinę wyróżnić się spośród tłumu.

Na pocieszenie dla tych, które nie umieją się z nimi pogodzić - NIE MARTWCIE SIĘ! Wiele gwiazd i modelek również są piegowate! Ich uroda jest dzięki temu unikatowa!

Gwyneth PaltrowGwyneth Paltrow fot. PR Photos

Sierpień 1999.Sierpień 1999. BOB BARKER/NEWSPIX / REX FEATURES/EAST NEWS/Bob Barker/Newspix / Rex Features

To czy je pokochasz czy będziesz je chciała zatuszować zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!

Katarzyna B .

A co wy sądzicie o piegach? Tuszować, czy eksponować?

Jak pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem?

Kolaż lula.plKolaż lula.pl Fot. Shutterstock

Więcej o: