Na ratunek wypadającym włosom

Jeśli masz problem z wypadającymi włosami musisz sprawdzić jaka jest tego przyczyna. I nie martw się - są sposoby, by temu zaradzić!

Gdy tracisz 100 - 200 włosów dziennie - nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak liczba jest większa, a na szczotce widzimy pokaźny kłębek włosów i tendencja ta utrzymuje się przez dwa, lub trzy miesiące - przerzedzenie włosów będzie coraz bardziej widoczne gołym okiem.

Często wypadanie włosów nie jest związane z kondycją skóry głowy i może być objawem różnych chorób i przypadłości. Możesz zrobić sobie badanie - trichogram. Polega ono na tym, że sprawdza się 100 losowo wybranych włosów i bada w jakiej fazie wzrostu się znajdują. Jeśli dominują młode włosy diagnoza jest zupełnie inna niż w przypadku starych.

Przyczyny wypadania włosów:

Przyczyny mogą być fizjologiczne. Są one związane z naturalnie zachodzącymi procesami w naszym organizmie. Do takich zaliczyć możemy:

- utrata włosów po porodzie. Istnieje wówczas możliwość utraty nawet 50%. Powód jest taki, że w trakcie ciąży hormony blokują wypadanie włosów. Gdy jego poziom się zmienia wiele włosów wypada.

- U kobiet bardzo często wypadanie włosów wiąże się również z odchudzaniem. Diety które nie dostarczą nam aminokasów, białek i witamin , będą tym właśnie skutkowały.

- Często również zdarza się, że więcej włosów wypada nam po intensywnym opalaniu bez kapelusza, chustki, czy czapki. Skóra głowy wówczas opala się, a z medycznego punktu widzenia opalenizna - to stan zapalny skóry.

- Ważnym czynnikiem sprzyjającym wypadaniu włosów jest stres . Powoduje on wydzielanie prolaktyny, czyli hormonu, który produkowany w nadmiarze - odpowiada za wypadanie włosów.

Przyczyny chorobowe:

- zaburzenia hormonalne na przykład niedobór estrogenów (najbardziej dotkliwy o okresie menopauzy), może wystąpić na przykład po odstawieniu tabletek hormonalnych, lub przy zapaleniu jajników. Gdy włosy wypadają należy sprawdzić ten kierunek.

- przewlekłe infekcje z wysoka gorączką, oraz stosowanie niektórych antybiotyków

- Łuszczyca - kiedy choroba ta pojawi się na skórze głowy, duże strupy mogą powodować zabliźnianie się mieszków włosowych,

- Łojotokowe zapalenie skóry . Zbyt dużo sebum powoduje ogniska zapalne, a czasem nawet stany ropne, co w efekcie powoduje wypadanie włosów. Czasami blizny po takich stanach zapalnych są pozbawione mieszków i pozostają łyse już na zawsze.

- Anemia , szczególnie spowodowana niedoborem żelaza bywa przyczyną intensywnego wypadania włosów. Uzupełnienie braku żelaza zazwyczaj zatrzymuje proces i włosy odrastają. Również brak i nadmiar witaminy A ma swoje skutki w wypadaniu. Problemy może sprawiać również cynk. Jego niedobór powoduje wypadanie, nadmiar - puszenie się włosów.

- Grzybice. Przy ich występowaniu włosy nie wypadają, a łamią się. Grzybicą można się zarazić od drugiej osoby albo od zwierząt ( najczęściej od kotów i innych małych zwierząt futerkowych, np. świnek morskich, chomików). Na zwierzaku nie zawsze widoczne są objawy. Nie wolno tego lekceważyć , koniecznie trzeba iść do lekarza, który zdiagnozuje i wyleczy grzybicę.

Metody leczenia i zapobiegania:

- Zmień dietę. Włosy można wzmocnić, jedząc produkty bogate w minerały. Szczególnie potrzebne są: selen (znajdziesz go w płatkach kukurydzianych), cynk (w pestkach słonecznika i dyni), magnez (w kaszy gryczanej i kakao) oraz żelazo (w natce pietruszki, wątróbce i znienawidzonym szpinaku). Dietę można uzupełnić suplementami zakupionymi w aptece.

- Mezoterapia. To zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami regenerującymi (np. witaminami, krzemionką organiczną. Lekarz robi to za pomocą cienkiej igły. Zastrzyki wykonywane są mniej więcej co centymetr, an głębokość ok. 2 milimetrów. Cena zabiegu to około 200 zł. Najlepsze efekty daje seria czterech zabiegów co 10 dni.

Przy codziennej pielęgnacji zaleca się używanie delikatnych i łagodnych szamponów, na przykład dla dzieci , oraz preparatów wzmacniających skórę głowy. Musimy im również dostarczyć witamin oraz mikrominerałów: siarka, krzem i żelazo . Jedzcie produkty zbożowe z grubo zmielonych ziaren, ryby morskie, jajka oraz dużo warzyw i owoców. Dobre rezultaty daje również łykanie witaminy H, czyli biotyny.

Polecamy:

1) Inneov Gęstość Włosów

Cena: ok. 65zł

2) Kerium Anti- Hairloss, La Roche Posay, kuracja przeciw wypadaniu włosów z aminexilem, aminokwasami, wit. B5, 125 ml/140 zł (w aptekach)

3) Dermena, PHARMENA , szampon zapobiegający wypadaniu włosów, 200 ml/25 zł

4) Revalid, EWOPHARMA , kuracja przeciw wypadaniu włosów z kofeiną, 20 x 5 ml/65 zł

Z bardziej naturalnych sposobów polecam jeść dużo natki pietruszki, pokrzywę suszoną, którą można dodawać do sałatek, lub zup, ponieważ tak może przejawiać się anemia. W lecie możesz również przygotować nalewkę z liści pokrzywy i nasturcji. Zalej je wódką, pozostaw na 3 tygodnie i wcieraj we włosy.

W sklepach kosmetycznych i aptekach jest do kupienia Seboradin. Zawiera on sok z czarnej rzepy. Dodaj do niego 5 ampułek witaminy PP, witaminy B6 i Biostyminy. Tak przygotowana mieszankę wcieraj w skórę głowy co drugi dzień.

Stan włosów poprawia również picie skrzypu: 2 łyżeczki ziela zmieszaj z 2 szklankami wody, gotuj przez 20 minut i pij przez okres 2 - 3 miesięcy.

Jak wy radzicie sobie z problemem?

K.B.

Przebarwienia - jak sobie z nimi radzić?

Więcej o: