Czy małe dziewczynki chcą nosić szpilki?

Czteroletnia Suri Criuse rzeczywiście dyktuje modę. Zapoczątkowała trend na dziecięce "szpilki".

Suri wzbudziła silne reakcje mediów, kiedy w wieku 3 lat została przyłapana na chodzeniu w butach na obcasach. Jej mama, Katie Holmes do dziś tłumaczy w wywiadach, że to są specjalne, nieszkodliwe dla dziecka, pantofelki. Jednak ten argument niewielu przekonuje. Sprawa by ucichła, ale ostatnio wiele brytyjskich sklepów wprowadziło do swojej oferty 'obcasy" dla trzylatek . Jak donosi Daily Mail, należą do nich między innymi supermarkety Tesco oraz marki GapKids i Next . Reprezentanci sieciówek tłumaczą, że buty zostały wielokrotnie przetestowane i są zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia dziecka. Rodzice, lekarze i pedagodzy są innego zdania. Na forum Mumsnet wyrazili swój sprzeciw wobec pantofelków na obcasach, jako niezdrowych dla dziecka i "niestosownych". Justine Roberts z Mumsnet powiedziała:

Niektóre dziecięce buty bardziej nadają się dla striptizerki tańczącej na rurze niż dla małej dziewczynki. (...) To jest normalne, że dziewczynki chcą się ubierać jak dorosłe kobiety. Ale duża oferta na rynku tak im to ułatwia, że zaczynają zbyt szybko dorastać .

Uczestnicy forum zainaugurowali akcję Let Girls Be Girls , w której wyrażają swój sprzeciw wobec promocji seksualności wśród dzieci . Walczą z wizerunkiem dziewczynki, jako małej kobiety, która mogłaby wywoływać skojarzenia seksualne, jak również wyzywającymi ubrankami dla dzieci. Ostatnio wrogiem numer jeden stał się Primark , w którym sprzedawano, przeznaczony dla siedmiolatek, dwuczęściowy kostium kąpielowy z biustonoszem push up'em (dodatkowo wypchanym poduszeczkami).

Uczestnicy akcji wysłali listy protestacyjne do wielu sieciówek i wielokrotnie doprowadzili do wycofania kontrowersyjnych produktów z oferty sklepów.

Czy taki los powinien spotkać dziecięce pantofelki na obcasie?

INSIGHT CELEBRITY/Forum

Mali trendsetterzy

Suri CruiseSuri Cruise fot. Jackson Lee

Co sądzicie o butach na obcasach dla małych dziewczynek?
Więcej o: