Sposoby na opuchnięte i zmęczone oczy

Zmęczone po nie przespanej nocy, po wielu godzinach pracy czy całonocnej imprezie nasze oczy także chcą odpocząć. Pojawiają się cienie i lekka opuchlizna. Oto kilka szybkich i domowych sposobów jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Najpierw kilka domowych i prostych propozycji:

1) Świeży ogórek lub awokado: możemy je wykorzystać nie tylko w kuchni  jako pyszny i zdrowy dodatek do potraw, ale także jako pomoc w pielęgnacji twarzy. Schłodzone wcześniej plasterki ogórka, lub awokado kładziemy na oczy na około 10-15 min. Jest to najłatwiejszy do przygotowania sposób, dzięki któremu skóra wokół oczu będzie bardziej odżywiona, a chłód pozwoli nam pozbyć się opuchlizny.

Poza tym ogórek dzięki swym właściwościom rozjaśniającym pozwoli nam skutecznie walczyć z cieniami pod oczami. Należy wycisnąć sok z połowy średniego ogórka, a następnie zamoczyć w nim dwa waciki. Takie kompresy układamy pod oczami i trzymamy przez 15 minut, po czym przemywamy twarz wodą. Można też zrobić maseczkę z surowego ziemniaka, który położony na powieki poprawia koloryt skóry.

2) Kostki lodu: zamrożona woda nadaje się idealnie na zmniejszenie opuchlizny pod oczami. Gotowych kostek użyj do smarowania okrężnym ruchem skóry wokół oczu. Zimno obkurcza naczynia dzięki temu opuchlizna łatwiej schodzi.

3) Okłady z rumianku, herbaty, czy bławatka. Do wykonania takich kompresów użyj wacików, które wcześniej nasączyłaś w esencji roślin lub nałóż na oczy woreczki po herbacie lub ziołach, które po zaparzeniu powinno się najpierw schłodzić w lodówce.

4) Łyżeczki. Jeśli brakuje wam składników do sporządzenia okładów, lub maseczek sięgnijcie po łyżeczki. Najpierw włóżcie je do zamrażarki na kilkanaście minut, a następnie przyłóżcie sobie do oczu.

5) Jedz witaminy: najważniejsza jest witamina A, która zapobiega kurzej ślepocie, czyli pogarszaniu widzenia o zmierzchu. Najwięcej jej znajdziesz w suszonych morelach, marchewce, brzoskwiniach, burakach, sałacie i brokułach. Te warzywa i owoce bogate są też w witaminy C i E niszczące wolne rodniki - równie szkodliwe dla wzroku.

6) Krople i płyny: możesz zastosować również krople do zmęczonych oczu np. Visine.

Jeśli wolisz sięgnąć po apteczne preparaty warto, by zawierały:

- świetlik łąkowy, który od dawna uznawany jest za ziele leczące dolegliwości oczu. Ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,

- babkę lancetowatą, która od wieków służy do pozbywania się opuchlizny,

- arnikę górską, która pomoże w likwidowaniu sińców oraz obrzęków skóry.

Pamiętajcie jednak, że bez względu na to na jaką metodę się zdecydowałyście - najlepszym lekarswem będzie regeneracyjny sen.

K.B.

Zadbaj o dłonie domowymi sposobami

  

Więcej o: