Espadryle na wygodę

Espadryle są butami wręcz stworzonymi na ciepłe, letnie dni. Niesamowicie wygodne, lekkie i przystępne cenowo.

Mimo że od lat są modne m.in. wśród bywalców riwiery, w przeszłości nosili je głównie przedstawiciele niższych warstw społecznych . Przyczyna popularności espadryli tkwiła wówczas w tym, że wytwarza się je z najtańszych surowców. No i do tego ta prostota. Uszyte są z płótna lub bawełny , natomiast podeszwy wykonuje się z plecionki . Kiedyś po espadryle sięgano z konieczności, dziś to idealna propozycja dla wielbicieli ekologicznych rozwiązań .

Espadryle Soludos - 28 dolarówEspadryle Soludos - 28 dolarów www.shopbop.com

Ich historia sięga XIV wieku i związana jest z południem Europy, gdzie jako pierwsi nosili je Katalończycy i Baskowie . Nazwa butów wywodzi się od twardej, śródziemnomorskiej trawy . Obecne, w produkcji obuwia nie przoduje już Półwysep Iberyjski, lecz Bangladesz , który posiada wysokiej jakości jutę. Wyroby na jutowej podeszwie zrobiły zawrotną karierę na świecie. W witrynach sklepowych możemy oglądać niezliczone mutacje espadryli. Zazwyczaj osadzone są na płaskiej podeszwie, albo na koturnie (wtedy mogą być wiązane wokół kostki). Bywa, że podeszwa ma gumowy spód, co zwiększa jej trwałość.

Espadryle Tory Burch - 150 dolarówEspadryle Tory Burch - 150 dolarów www.shopbop.com

Espadryle mają swoje dobre i złe strony. Najpierw kilka ostrzeżeń . Buty są nietrwałe . Statystycznie, ich żywotność ogranicza się do roku. Nie łatwo utrzymać ich czystość, dostrzeżemy na nich byle drobny kurz, a deszcz to dla espadryli istne przekleństwo. Dobra wiadomość: espadryle są na tyle tanie , że ich zakup nie nadszarpnie waszego portfela. Na myśl przychodzą jeszcze kolejne zalety. W espadrylach stopy mogą oddychać i nie są narażone na powstanie odcisków. Chodzić w butach cały dzień i wciąż odczuwać komfort? W tym wypadku to jednak możliwe. Do tego z łatwością możecie dopasować espadryle do swoich kreacji. Nie ważne, czy nosicie akurat spodnie, czy sukienkę - espadryle współgrają niemal ze wszystkim.

Stwierdzić, że espadryle są hitem ostatnich sezonów, to byłaby przesada. Popularność tych butów na przestrzeni lat jest zbliżona. Z drobnymi wyjątkami. Espadryle miały swoje pięć minut chociażby w Ameryce lat 80. Nosił je grany przez Dona Johnsona , Sonny Crockett w serialu "Policjanci z Miami". Sukces telewizyjnej produkcji sprawił, że na ulicach szybko pojawili się naśladowcy Crocketta.

Espadryle Marc by Marc Jacobs - przecenione na 276,50 dolarówEspadryle Marc by Marc Jacobs - przecenione na 276,50 dolarów www.shopbop.com

Świat mody interpretuje espadryle na wiele sposobów. Sięgając po przykłady, Jimmy Choo zaprojektował na ten sezon modele z wężowym wzorem, z kolei Burberry próbuje zwrócić uwagę sandałami, których paski pokryte są kultową kratką. Christian Louboutin czarował rok temu koturnami o zabudowanym wierzchu i, jakżeby inaczej, czerwonych podeszwach. Natomiast z reguły ekologiczna Stella McCartney użyła do wykonania butów tyle plecionki, że stopy chowały się w niej prawie do połowy.

Obejrzyj GALERIĘ !

Andrzej Grabarczuk

Espadryle:
Więcej o: