Hit zimy - futro z nutrii

Futra nie wychodzą z mody, a kolekcje na nadchodzący sezon zapowiadają wręcz ich powrót. W jesienno-zimowych kolekcjach pojawiła się zapomniana nutria.

Przeciwnicy zabijania zwierząt dla futer próbują wpłynąć na firmy i zmusić je do zaprzestania tego procederu, jednak przedstawiciele branży futrzarskiej mają mocny argument. Powszechnie wiadomo, że sztuczne futra rozkładają się wolniej i są bardziej szkodliwe dla środowiska niż naturalne. Farmy futerkowe bronią się też twierdząc, że zwierzęta są hodowane specjalnie dla futer, tak samo, jak inne dla mięsa i jeśli zabroni się tego, to kolejnym krokiem będzie zaprzestanie używania naturalnej skóry. Projektanci wykorzystujący futra w swoich projektach starają się przekonywać sceptyków coraz to nowymi argumentami. Ostatnio, bardzo popularne stało się wykorzystywanie skór z nutrii i twierdzenie, że jest to jak najbardziej racjonalne, bowiem te roślinożerne gryzonie szkodzą terenom podmokłym, więc ich zabijanie jest dobre dla środowiska. Ten argument przekonał niektórych przeciwników zabijania zwierząt, ale nas nie.*

Kocham zwierzęta, i nienawidzę, że muszą je zabijać, ale rozumiem też znaczenie terenów podmokłych." - powiedziała Christine Wright artystka z Nowego Orleanu.

Nutrie pochodzą z Ameryki Południkowe j. Do Europy, Azji i Ameryki Południowej zostały sprowadzone w celach hodowlanych. Dzikie populacje powstały na skutek ucieczek z hodowli. W latach 60. projektanci zaczęli wykorzystywać ich futro do ozdabiania kołnierzy, czy rękawów. Yves Saint Laurent oraz Jacques Fath stworzyli w tamtym czasie kapelusze z nutrii. Greta Garbo miała w swojej szafir piękny płaszcz z nutrii. W sezonie jesień/zima 2010/2011 futro z nutrii pojawiło się w kilku kolekcjach. Projektant Billy Reid tworzy z niego kołnierze, kapelusze oraz wieczorowe peleryny. W ofercie domu mody J Mendel można znaleźć płaszcze oraz kaftaniki ze skóry nutrii, a Oscar de la Renta zaprojektował piękne, ciemne futro z nutrii na nadchodzącą zimę.

Futro z nutrii nie przypomina może soboli, czy norek, ale jest równie miękkie . Nie kojarzy się z takim prestiżem, czy elegancją, jak np. karakuły, ale jest równie ciepłe . Czy ma szansę stać się popularne i czy lepiej zabijać nutrie, które zaczynają szkodzić środowisku niż inne zwierzęta? Czy dla własnej wygody lub zachcianki mamy prawo zabijać zwierzęta? To trudne pytania, ale będą się powtarzać, bo świat jest w tej kwestii podzielony. Co Wy sądzicie o noszeniu prawdziwych futer ?

*Wszystkie argumenty za zabijaniem zwierząt są argumentami firm futrzarskich nie redakcji.

Noszenie prawdziwych futer:
Więcej o: