Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?

Nadpotliwość to poważny problem - również natury estetycznej. Osoby, które się z nią zmagają wiedzą o tym najlepiej. W takie upalne dni jak teraz może być to szczególnie dotkliwe.

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, który ma nam pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała i chronić organizm przed przegrzaniem. Wydzielany jest przez gruczoły ekrynowe i apokrynowe. Są one rozmieszczone na powierzchni całego ciała , najwięcej jednak w obrębie dłoni, stóp i pach.

Pocenie jako reakcja organizmu jest normalna , gdy temperatura otoczenia jest wysoka, a także w przypadku zdenerwowania, przestraszenia, zaniepokojenia, stresu oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak gdy organizm wydziela więcej potu niż jest to niezbędne do kontrolowania temperatury ciała, to mamy do czynienia z nadpotliwością.

Może obejmować całą powierzchnię skóry lub jej wybrane obszary.

Przyczyny:

- przewlekłe choroby - takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe lub choroby nerek,

- zaburzenia hormonalne,

- stres lub silne emocje,

- może być również spowodowana skłonnościami genetycznymi.

Jak radzić sobie z problemem?

Na sam początek - pamiętaj, by bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Wydaje się banalne, ale warto o tym przypominać, ponieważ jest to absolutna podstawa. Codzienny prysznic (przynajmniej dwukrotny), stosowanie antyperspirantów, depilacja pach (to dotyczy również panów!). Owłosienie sprzyja gromadzeniu się bakterii i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, nie wspominając już o względach estetycznych!

Ubrania powinny być wykonane z przewiewnych i naturalnych tkanin , takich jak bawełna. To samo tyczy się stóp - skarpetki też powinny być z bawełny.

Naturalne metody

Zaleca się szałwię lekarską. Można ją stosować zarówno doustnie jak i dodawać do kąpieli. Nie wolno jednak przesadzać. Zioła mają właściwości lecznicze , jednak długotrwale stosowane mogą powodować skutki uboczne. Przy stosowaniu doustnym na przykład mogą występować nudności.

Jeśli potliwość jest wywołana stresem można sięgnąć po ziołowe leki uspokajające. Zawierające melisę, lub rumianek. Nie rozwiąże to całkowicie problemu, ale może wspomóc leczenie.

Preparaty apteczne

Dobrze też sięgnąć po apteczne antyperspiranty . Zawierają one zwiększoną zawartość chlorku glinu, przez co blokują ujścia gruczołów potowych. Najlepiej aplikować je na noc kilka razy w tygodniu. Tak jak standardowe antyperspiranty mogą występować w postaci spray'u, kulki, lub też w tym przypadku w kremie, co pozwala je aplikować na dłonie, stopy, lub plecy. Należy jednak zachować ostrożność, by nie nabawić się podrażnień.

Jeśli choroba ma charakter przewlekły należy niezwłocznie wybrać się do lekarza.

Od kilku lat w leczeniu nadmiernego pocenia stosowana jest Toksyna Botulinowa typu A. Toksyna powoduje odwracalne porażenie zakończeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych. Powoduje to blokowanie wydzielania potu danej okolicy. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje małą objętość roztworu w miejsca oddalone od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę skóry objętej wzmożoną potliwością. Taki zabieg trwa ok. 30 minut i daje bardzo dobre efekty.

Więcej o: