Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Każdej kobiecie, która nosi okulary zależy na tym, aby ładnie się w nich prezentować. Okazuje się jednak, że dobranie odpowiedniego kształtu oprawek wcale nie jest takim prostym zadaniem...

Oczywiście aby wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie kształt - czeka nas spędzenie przynajmniej godziny w salonie optycznym. Bez przymierzenia wielu oprawek - nie znajdziemy tej, w której będziemy czuły się najlepiej. Aby jednak oszczędzić sobie choć odrobinę czasu - warto poznać kilka uniwersalnych rad, które przy wyborze może choć trochę zawężą nam poszukiwania.

Oto czym najpierw powinnaś się kierować przy wyborze oprawek:

- Oprawki nie mogą sięgać powyżej linii brwi,

- Dolna krawędź oprawek nie powinna dotykać policzków, ponieważ może to denerwować i przeszkadzać we właściwym użytkowaniu,

- Wybieraj okulary proporcjonalne do twojej twarzy. Jeśli masz małą głowę nie wybieraj dużych szkieł, ponieważ zniekształci to mocno proporcje twarzy,

- Kształt ramek powinien kontrastować z kształtem twarzy,

- Powinny być dopasowane do koloru oczu, włosów i karnacji,

- Okulary powinny odzwierciedlać twój styl życia.

  Przy doborze okularów należy się kierować przede wszystkim kształtem twarzy.

  Wyróżniamy 5 podstawowych kształtów:

  - owalna,

  - okrągła,

  - kwadratowa,

  - prostokątna,

  - trójkątna.

  1) Twarz owalna

  Jeśli twoja twarz ma taki kształt - masz szczęście. Pasują ci właściwie wszystkie kształty oprawek. łatwiej jest je dopasować ze względu na naturalne i właściwe proporcje. Aby ich nie zakłócać - nie wybieraj oprawek szerszych niż obrys twojej twarzy na wysokości oczu.

  Możesz wybierać: okrągłe, prostokątne, z cienkimi lub grubymi oprawkami. Zdecyduj się spośród nich na te, w których akurat poczujesz się najlepiej.

  2) Twarz okrągła

  Charakterystyczną cechą tego kształtu twarzy jest to, że zarówno długość jak i szerokość twarzy są podobnej długości. Ramki powinny przede wszystkim zmienić proporcje wydłużając je i optycznie zwężając twarz. Ramki powinny być równe lun nawet odrobinę szersze od twojej twarzy. Podłużne prostokąty z grubymi zausznikami, czy okulary o kanciastych i prostych kształtach z wydłużonymi szkłami będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

  3) Twarz kwadratowa

  Przy tym kształcie twarzy charakterystyczne są z kolei takie elementy jak: mocno zarysowana szczęka, szerokie czoło i mocnych policzków. Jest bardzo wyrazista i mocna. Zaleca się noszenie oprawek o zaokrąglonym kształcie. Dobrze będą również wyglądały okulary o tak zwanym kocim kształcie. Ważne by były zaokrąglone u dołu.

  4) Twarz prostokątna

  To twarz o podłużnym kształcie, twarz wydaje się wydłużona o kanciastym czole i szczęce. Ten typ charakteryzuje się często prostymi policzkami lub długim nosem. W tym przypadku poleca się oprawki prostokątne lub owalne. Ważne, by ramki były z krótką linią poziomą i szeroką pionową. Dekoracyjne lub szerokie zauszniku poszerzą twarz.

  5) Twarz trójkątna

  Twarz jest szersza u góry i charakteryzuje się wąską linią podbródka. Aby złagodzić rysy twarzy należy wybrać ramki o zaokrąglonej dolnej linii. W tym przypadku kocie oprawki również świetnie się sprawdzą. Oprócz tego polecane są metalowe oprawki bez dolnej krawędzi.

  Zobaczcie też:

  Stylizacje z Hoolywood. Powroty długich włosów

  Co myslisz o noszeniu okularów?
  Więcej o: