Nowa fryzura - nowa Ty?!

Niemal każda z nas zna to uczucie, kiedy w życiu coś się zmienia, coś kończy lub zaczyna, a wy nagle uświadamiacie sobie, że musicie tą zmianę gdzieś uzewnętrznić. Zwykle zmieniamy wówczas fryzurę.

Psychologia zna takie sytuacje, w których człowiek po jakiś wielkich zmianach w życiu odczuwamy potrzebę zmiany swojego wyglądu. Nie ma możliwości natychmiastowej zmiany sylwetki, a prawie zupełnie niemożliwa jest zmiana wzrostu. Najłatwiej jest więc zmienić fryzurę lub kolor włosów.

Różne sytuacje w życiu sprawiają, że potrzebujemy zmian . Często z powodów osobistych. Chcemy zrobić coś dla siebie. My kobiety - zazwyczaj zaznaczamy ten fakt nową fryzurą i makijażem.

Nowa fryzura daje poczucie odnowy całego życia. Może narodzić się nowa 'ja'. Często zmiany w przełomach życiowych są bardzo konkretne - kobieta zmienia nie tylko kształt fryzury, długość włosów, ale często również kolor, na bardziej drapieżny i widoczny. Panie o prostych włosach decydują się na trwałą, zaś te mające loki włosy prostują - wszystko po to, by odciąć się i symbolicznie zacząć coś na nowo.

Zewnętrzne formy metamorfozy są objawem również wewnętrznej przemiany, która dokonuje się w nas samych. Zmiana image, dostrzeżenie i pozytywna ocena tej zmiany przez środowisko dodaje nam pewności siebie.

Piękne i lśniące włosyPiękne i lśniące włosy Fot. Shutterstock

Wielkie przełomy w naszym życiu stają się swoistą rewolucją - nowa fryzura jest dla nas namacalnym dowodem, że coś w naszym życiu się zmienia. Inne aspekty przemian trwają w czasie i nie zawsze są czytelne dla osób z naszego otoczenia, a nawet dla nas samych.

Czasami zmiana stylizacji jest też sposobem zwrócenia uwagi przez otoczenie . Bardzo skrajne zmiany w wyglądzie są często formą wołania o pomoc, o zwrócenie uwagi. Badania naukowe potwierdzają, że pośród wielu osób mających wymyślne fryzury ukrywa pod ostrym wyglądem osobna bojąca się, pełna lęków i przerażona życiem.

Bywają też przemiany, które oznaczają wielkie zmiany w życiu osób publicznych. Dobrym przykładem jest Piotr Rubik , który swego czasu schudł i zmienił fryzurę, a nawet pomalował włosy na jasny blond - to pomogło mu w drodze do sławy i sukcesu. Podobnie jest z byłą minister Anną Kalatą, która wraz z odejściem z polityki zupełnie zmieniła swój image. Podobnie jak Rubik zgubiła mnóstwo zbędnych kilogramów oraz zmieniła fryzurę - z koczka godnego babuni zmieniła się w atrakcyjną pewną siebie kobietę. Anna Kalata zmieniła swoje zajęcia zawodowe - odeszła od polityki i zajęła się biznesem. Prywatnie medytuje, ćwiczy jogę i część roku spędza w Indiach.

WłosyWłosy fot. Shutterstock

Istnieje teoria, że nowa fryzura oznacza nowe życie. Istnieją programy telewizyjne, w których kobiety przechodzą metamorfozę - niemal każda z nich podkreśla, że chce w ten sposób rozpocząć jakiś nowy etap w swoim życiu - dla jednych jest to zmiana pracy, dla innej ułożenie sobie życia po rozwodzie. Motywacje mogą być różne, ale każda z nich związana jest z jakąś ważną przemianą w życiu, którą metamorfoza ma ułatwić.

Nawet w senniku, fryzjer oznacza wewnętrzną przemianę, zaś gdy śnimy, że mamy nową fryzurę oznacza to, ze zapowiadają się w naszym życiu wielkie zmiany. Nowa fryzura oznacza nowe ja. I czasem zwyczajnie tego potrzebujemy.

Materiał powstał przy współpracy z Kliniką Handsome Men

Handsome MenHandsome Men Handsome Men

Zobacz też:

Czy trwała ondulacja jest jeszcze modna?

Czy tobie również zdarzyło się zmienić fryzurę w ważnym momencie twojego zycia?
Więcej o: