Historia pewnych perfum - Chanel No.5

Chanel No 5 są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych perfum na świecie. Zapach stworzony 93 lata temu stanowi niedościgniony wzorzec i synonim luksusu.

Recepturę perfum stworzył Francuz - Ernest Beaux w 1917 roku. Przed rewolucją odpowiadał on za komponowanie zapachów na dworze rosyjskim.

Jednak dopiero młoda i dość kontrowersyjną jak na tamte czasy projektantka - Gabrielle Coco Chanel wprowadziła je na rynek.

Data pojawienia się Chanel No 5 ma dwie wersje: oficjalną i nieoficjalną. Oficjalna premiera miała miejsce w połowie 1922 roku, natomiast nieoficjalna odbyła się rok wcześniej w okolicach Bożego Narodzenia, kiedy to Coco otrzymała pierwsze 100 flakoników zapachu i rozdała je swoim najlepszym klientom. Wówczas też testowała zapach, a po upewnieniu się, że jest on idealny wprowadziła go do powszechnego użytku.

Zapach składał się z około 80 składników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można bazę stworzoną z wetywerii, wanilii, ambry oraz drzewa sandałowego, nuta serca złożona z: róży stulistnej, lilii i specjalnej odmiany jaśminu, a nuta głowy to: nerola, cytryna, bergamotka oraz aldehydy.

Jedna z legend głosi, że zupełnie przypadkowo dodano do zapachu zbyt dużo aldehydyów i to właśnie ich przedawkowanie sprawiło, że zapach stał się tak wyjątkowy.

P erfumy powstały w wyniku wielu prób , czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję nr 5. Mówi się, że właśnie stąd wzięła się nazwa wyjątkowego zapachu. Inna wersja głosi, że piątka była po prostu ulubioną cyfrą projektantki.

Warto tutaj dodać, że flakonik Chanel No 5 był do dziś zmieniany jedynie pięć razy i były to zmiany polegające na dostosowaniu opakowania do nowych czasów.

Zapachy miały dla Chanel wyjątkowe znaczenie. Jako dziecko wychowywała się w małej francuskiej wiosce. Proste zapachy kadzidła w kościele, mydło, czy nawet łój - inspirowały ją. Marzyła, by wprowadzić na rynek perfumy, jakich jeszcze nie było. Ten zapach miał być prawdziwą, nieuchwytną kobietą. Jak wiemy w 1920 roku osiągnęła swój cel, ale dziesięć lat później sprzedała 90% udziałów jej perfum. Decyzji tej żałowała aż do śmierci.

Coco Chanel rok 1935Coco Chanel rok 1935 Coco Chanel fot. EAST NEWS

Produkcja perfum odbywała się we Francji, jednak podczas II wojny światowej w Europie fabryka została przeniesiona do New Jersey - pisze autor nowej książki :The Secret History Chanel nr 5.

Było to dla projektantki ogromnym przeżyciem, ponieważ mimo, że materiały przewożono z Francji - jej zdaniem perfumy nie pachniały wówczas tak samo. Po wojnie fabryka na powrót znalazła się we Francji, gdzie produkcja trwa do dziś.

Historia perfum ma też swoje ciemne strony, stały się one bowiem ulubionym zapachem nazistów i znalazły wśród nich wielu swoich sympatyków. Coco Chanel obawiała się, że z tego powodu perfumy zaczną budzić złe skojarzenia. Na szczęście - nic takiego się nie stało.

Chanel No 5 są do dziś jednymi z najlepiej sprzedających się perfum świata.

Coco ChanelCoco Chanel Coco Chanel fot. EAST NEWS

O wyjątkowości Chanel No 5 poza zapachem i niezwykłym flakonem świadczą również gwiazdy, które promują tę markę. Wśród najważniejszych wymienić tutaj można: Marylin Monroe (która nawet przed snem spryskiwała swoją skórę kilkoma kroplami No5), Catherine Deneuve, Vanessa Paradis, Carole Bouquet, Estella Warren, Jackie Kennedy, Nicole Kidman i Scarlett Johansson, czy Audrey Tatou, która zagrała samą projektantkę w filmie: "Coco Chanel" . Nawet Marlon Brando postawił na ten niezwykły damski zapach.

Kontynuacją Chanel No 5 jest Chanel No 5 Eau Premier , które są lżejsze i świeższe od legendarnych Chanel No 5.

Zobacz też:

20 najlepszych perfum w historii

Co myślisz na temat perfum Chanel No 5
Więcej o: