Co to jest baking? Zobacz, jak i kiedy stosować popularną technikę wizażystów i gwiazd [WIDEO]

Trwały makijaż oraz wygładzona i rozświetlona skóra? Tak, to wszystko możesz mieć dzięki bakingowi. Zobacz, jak i kiedy go stosować.

Baking stosowany jest już od bardzo dawna, jednak na przestrzeni ostatniego roku, zyskał ogromną popularność. Wszystko przez wizażystów gwiazd (Kim K) i instagramowe gwiazdy makijażu, które . Sama technika to sprawdzony trik drag queen i często uczy się jej nawet podczas podstawowych kursów wizażu.

Jak działa baking?

 • rozjaśnia
 • utrwala makijaż
 • wygładza skórę
 • zabezpiecza obszar pod oczami przed osypującymi się cieniami
 • wyznacza czystą linię konturowania

  Baking polega na pokryciu pewnego obszaru (pomalowanego wcześniej podkładem lub korektorem) grubą warstwą sypkiego pudru i zostawieniu go na jakiś czas. W tym czasie kosmetyk, pod wpływem ciepłą skóry, "wchodzi" w podkład i tworzy jedną, gładką warstwę. Baking warto zrobić jako jeden z pierwszych kroków makijażu, dzięki temu będziemy mieć pewność, że zadziała. Gdy skończysz się malować, możesz strzepnąć nadmiar pudru dużym, niezbyt zbitym pędzlem.

  Gdzie i kiedy stosować baking?

  Metoda ta sprawdza się przede wszystkim pod oczami, gdzie chcemy zarówno utrwalić korektor, zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek i rozświetlić cienie.  Dodatkowo, jeżeli nałożysz grubą warstwę pudru przed zabawą z cieniami do powiek, nie będziesz musiała obawiać się osypujących się podczas rozcierania drobinek.

  Pamiętaj, że duże ilości pudru, nawet transparentnego, rozjaśnią obszar, w którym będzie się on "piec". Dlatego bardzo często, baking jest pierwszym etapem modelowania twarzy. Puder nakładamy na te miejsca, które chcemy uwydatnić i wypchnąć na pierwszy plan. To zmienia się oczywiście w zależności od kształtu twarzy, ale są to zwykle szczyty kości policzkowych, nos, czoło, broda lub żuchwa.

  Ponieważ baking utrwala makijaż i tworzy mocne, czyste linie, wizażyści często stosują go do podkreślania innych elementów wizażu, na przykład ciemnych ust, kresek czy konturowania. Tę metodę niektórzy nazywają "sandbaggingiem" , ponieważ tak jak worki z piaskiem zatrzymują wodę, puder uniemożliwia kosmetykom rozmazywanie się poza kontur.

  Mimo że brzmi jak technika idealna, baking nie jest najlepszą metodą do stosowania na co dzień. Przede wszystkim dlatego, że tworzymy naprawdę grubą warstwę makijażu, która niekoniecznie wygląda naturalnie. Poza tym, duże ilości pudru mogą przesuszać delikatną skórę pod oczami. Z drugiej strony baking jest fantastyczny do wszelkiego rodzaju nagrań czy zdjęć (chociaż tu trzeba uważać na pudry HD, które mogą odbijać światło fleszy). Cera wygląda jak po mocnej interwencji grafika komputerowego.

  Baking jest prostą i skuteczną techniką, którą warto przetestować chociaż raz. Jakie są wasze ulubione, sprawdzone triki, które przedłużają trwałość makijażu?

  Więcej o: