Sposoby czyszczenia pędzli do makijażu

Czy wiecie jak prawidłowo oczyszczać pędzle do makijażu? Jeśli nie, przedstawiamy wam metody dbania o akcesoria do makijażu (pędzelki, gąbeczki).

Pędzle i gąbeczki, których używamy do codziennego makijażu wymagają regularnego mycia (co najmniej raz na dwa tygodnie). Konieczne jest usuwanie bakterii i sebum, osadzających się na włoskach. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do zanieczyszczenia oraz pogorszenia stanu cery.

Mycie i czyszczenie

Wszelkie pędzle wykonane z włosia syntetycznego można myć w wodzie z szamponem do mycia pędzli (zwykły szampon do włosów czy mydło są dopuszczalne, ale istnieje ryzyko podniszczenia włosia czy jego przesuszenia). Natomiast gąbeczkom do podkładu woda mydlana na pewno nie zaszkodzi.

Nie dotyczy to akcesoriów z naturalnego włosia (kucyka, kozy), czyli akcesoriów profesjonalnych. One powinny być czyszczone specjalnymi preparatami lub wodą z szarym (!) mydłem.

Pędzle do pudru i różu można też dezynfekować wysokoprocentowym alkoholem (spirytusem spożywczym, nigdy salicylowym). Chusteczkę higieniczną należy zwilżyć alkoholem i wycierać zewnętrzną stronę pędzla. Jest to metoda szybka, ale mimo wszystko nie zastępuje dokładnego umycia pędzli.

Osuszanie

Nie należy wyciskać i wycierać wody z pędzli (ryzyko deformacji włosia i wypadania pojedynczych kępek).

Pędzle powinny być pozostawione do samoistnego wyschnięcia, najlepiej włosiem do dołu. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy je położyć płasko na ręczniku (wchłonie wilgoć).

Niedopuszczalne jest suszenie pędzli na kaloryferach i w ich pobliżu, na słońcu lub przy użyciu suszarki. W przeciwnym razie nawet te najlepsze nie przetrwają zbyt długo.

Gotowe płyny do czyszczenia

W cenach od 15-30zł znajdziecie specjalne płyny przeznaczone do czyszczenia pędzli. Dostępne są na przykład w ofercie Sephory, Inglota, IsaDory (IsaDora, Brush Cleanser - Płyn do czyszczenia pędzli, ok. 25 zł/150 ml ) .

fot. Shutterstock

Poza tym, na rynku dostępny jest także profesjonalny płyn do dezynfekcji pędzli firmy Kryolan. Używają go wizażyści (wykonują makijaże wielu osobom za pomocą tych samych pędzli, dlatego konieczne jest stosowanie silniejszych preparatów).

Czy regularnie czyścicie pędzle do makijażu?
Więcej o: