Peeling - jak każda z nas dobrze wie (a przynajmniej powinna) jest czynnością polegającą na złuszczaniu i usuwaniu zewnętrznym martwych warstw naskórka. Peelingi rozluźniają połączenia między częściowo komórkami warstw naskórka i ułatwiają ich złuszczanie. Peelingi mogą występować pod trzema postaciami: peling fizyczny, Peeling chemiczny, oraz peeling enzymatyczny.
Cykl odnowy naskórka trwa 28 dni. W tym czasie wytwarzane są nowe komórki, które przemieszczają się do górnych warstw skóry i zastępują komórki obumierające. Dla odsłonięcia nowego, świeżego naskórka niezbędne jest złuszczenie jego zrogowaciałej warstwy. W tym właśnie pomaga nam peeling.
Potrafi zdziałać cuda, jeśli jest odpowiednio dobrany do rodzaju skóry i regularnie stosowany (przynajmniej raz w tygodniu). Usuwa obumarły naskórek, oczyszcza zablokowane pory, zapobiega powstawaniu zaskórników. Sprawia, że skóra staje się gładsza, bardziej jędrna oraz poprawia się jej ukrwienie. Ponadto, peeling stymuluje skórę do szybszej regeneracji.
Rodzaje peelingów
Peelingi dzielimy na dwie główne grupy:
1. Mechaniczne: zawierają drobinki ścierne, usuwające zrogowaciały naskórek. Często są to zmielone pestki winogron, moreli czy rozdrobnione łupinki orzecha włoskiego. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie ulegają rozpuszczeniu w kontakcie z wodą. Inaczej dzieje się z drobinkami cukrowymi czy kryształkami soli, które polecane są do peelingu skóry bardziej wrażliwej.
Należy pamiętać, że do cery tłustej odpowiednie będą peelingi gruboziarniste, zaś przy cerze mieszanej lepiej sprawdzi się ich drobnoziarnista wersja.
Morelowy peeling St. Ives -
sprawdź recenzje na znam.to Peeling grubozairnisty Lirene Bielenda peeling BIO PLANTACJA BAWEŁNA
2. Enzymatyczne: nie mają w swoim składzie drobinek ściernych, zawierają natomiast enzymy roślinne, rozpuszczające martwe komórki naskórka. Są przeznaczone dla cer suchych i wrażliwych, gdyż nie powodują podrażnień związanych z mechanicznym pocieraniem. Nakłada się je podobnie do kremu i spłukuje zwykle po 20 minutach.
Peeling marin pour le corps Marine SPA (Juliette Essayer) Peeling enzymatyczny Perfecta (Dax Cosmetics)
- przed aplikacją samoopalacza (dla uzyskania równej opalenizny), nigdy zaś bezpośrednio przed wyjściem na słońce (podrażnienie)
- wieczorem (jeśli używasz peelingu mechanicznego, może wystąpić zaczerwienienie - dlatego lepiej wykonać go przed snem)
- przed nałożeniem maseczki, bogatego kremu czy balsamu (złuszczenie zrogowaciałego naskórka znacząco poprawia wchłanianie substancji odżywczych, dostarczanych w postaci kosmetyków pielęgnacyjnych)