Jak pielęgnować farbowane włosy?

Twoje kosmyki są suche i zniszczone farbowaniem? Masz rozdwajające się końcówki, trudne w rozczesywaniu lub wypadające włosy? Czas na piękną i lśniącą czuprynę! Koniecznie sprawdź zbiór przygotowanych przez nas porad, przepisów i inspiracji i wybierz coś dla siebie!
Jak pielęgnować farbowane włosy Jak pielęgnować farbowane włosy kolaż Lula.pl

Zniszczone farbowaniem

Powiedzmy sobie szczerze - włosy farbowane lubią, gdy poświęca się im dużo uwagi. Jeśli jesteś leniwa i o nie nie dbasz, ciągłe zmiany koloru spowodują, że mimo tych estetycznych zabiegów, będą matowe, trudne w rozczesywaniu i zniszczone. Nic nie zdziałasz kolejną nałożoną farbą - efekt lśniącego koloru będzie krótkotrwały!

Jeśli postanowiłaś przywrócić swoim włosom zdrowy wygląd, jesteś na dobrej drodze - stąd już tylko kilka kroków do sukcesu, a my te kroki przedstawiamy w kolejnych slajdach!

Zadbane rude lokowane włosy Zadbane rude lokowane włosy fot. Shutterstock

ABC zdrowych włosów

Dbanie o farbowane włosy zaczyna się już podczas ich czesania. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, ile dobrego mogą zadziałać proste nawyki. Sprawdź co możesz zrobić dla swoich włosów - bez poświęcenia, straty czasu i wysiłku:

* Masuj głowę podczas mycia - pobudzisz w ten sposób gruczoły łojowe do pracy, a one nawilżą włosy.

* Używaj kosmetyków przeznaczonych dla twojego rodzaju włosów - nie kupuj kierując się zapachem czy kolorem butelki.

* Nie pal papierosów i zapewnij sobie urozmaiconą dietę.

* Po umyciu nie trzyj i nie wyżymaj włosów - uszkodzisz je mechanicznie. Najlepiej zbierać wilgoć przyduszając ręcznik do głowy.

* Lepiej planuj czas, dzięki czemu unikniesz stosowania prostownicy, lokówki i suszarki. Jest wiele sposobów układania włosów, pozwalających uniknąć stosowania gorącego powietrza.

* Czesz włosy cierpliwie i delikatnie, zacznij od dołu. Najmniej niszczą włosy szczotki z naturalnego włosia. Dobre są także te z plastikowymi kuleczkami na końcach. Unikaj wersji metalowych i zawsze wybieraj te z szeroko rozstawionymi ząbkami i o zaokrąglonym kształcie.

* Gdy masz chwilę dla siebie, zrób maseczkę domowym sposobem, a końcówki włosów posmaruj oliwą. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, spłucz specyfik i umyj włosy.

* Myj włosy w chłodnej wodzie, a ostatnie "płukanie" wykonaj wodą zimną, która zamknie łuski - dzięki temu łatwiej je rozczeszesz i będą one mniej narażone na utratę wody.

* Unikaj lakierów - sztywny włos łatwo złamać.

* Pij herbatę z pokrzywy i skrzypu. Jeśli nie lubisz ich smaku, stosuj suplementy diety zawierające wyciągi z tych roślin oraz witaminy, drożdże i wit. E.

* Regularnie podcinaj końcówki - rób to co 8-10 tygodni, a zapobiegniesz ich rozdwajaniu i łamaniu.

* Unikaj intensywnego słońca, wiatru oraz wody chlorowanej i morskiej. Noś czapki, chusty i stosuj kosmetyki z filtrem UV, który chroni włosy przed utratą połysku i wysuszeniem.

* Jeżeli masz włosy, które trudno rozczesać i łatwo tworzą się na nich kołtuny, stosuj odżywki w sprayu, które je wygładzą i ułatwią rozczesywanie. Popularnym kosmetykiem tego typu jest płynny jedwab, który idealnie ujarzmia odstające kosmyki.

* Raz na tydzień stosuj maski i olejki na gorąco, które są bardzo skoncentrowane i działają intensywniej od zwykłych odżywek. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu, ponieważ takie specyfiki obciążają włosy, przez co fryzura może wyglądać nieświeżo.

Lśniące i zadbane włosy Lśniące i zadbane włosy fot. Shutterstock

Dieta na zdrowe włosy

Działanie od zewnątrz jest równie ważne, jak dostarczanie włosom składników potrzebnych do utrzymania dobrej kondycji od wewnętrznej strony. Jakie składniki powinna zawierać dieta na zdrowe włosy?

* Po pierwsze - cytryny. Ten lubiany owoc zawiera olejki eteryczne, kwas cytrynowy oraz witaminy C i B1. Często spotykamy wyciąg z cytryn w szamponach, ponieważ mają one właściwości oczyszczające i nabłyszczające.

* Po drugie - czosnek. Przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony za charakterystyczny zapach i ostry smak. Mimo to jest świetnym sposobem na utrzymanie włosów w dobrej kondycji, co zawdzięcza siarce organicznej, która nazywana jest "minerałem piękna". Siarka organiczna działa jak odżywka nie tylko na czuprynę, ale i cerę oraz paznokcie. Znajdziecie ją również w cebuli, kapuście, kalafiorze, rzepie, brukselce i żółtku jajka.

* Po trzecie - jabłka. Ten najpopularniejszy i najłatwiej dostępny w Polsce owoc także jest sojusznikiem w walce ze zniszczeniem i wysuszeniem włosów. Jabłka zawierają witaminy z grupy B, najwięcej B1, B2, B6, a także witaminę E, C i karoten. W ich składzie odnajdziemy także sód, wapń, fosfor, kwas jabłkowy, potas, magnez, pektyny, woski owocowe oraz cynk, który uaktywnia metabolizm białek, które są niezbędne do budowy włosów oraz poprawia ukrwienie skóry głowy. Brak tego składnika w diecie prowadzi do zahamowania wzrostu, przerzedzenia włosów, a w skrajnych przypadkach nawet do łysienia. Dzięki niemu uszkodzony przez farbowanie płaszcz lipidowy skóry i włosów zostaje odbudowany.

* Po czwarte - pokrzywa. Herbatka z tej rośliny i suplementy diety zwierające jej ekstrakt pomagają odbudowywać zniszczenia, zahamować wypadanie włosów i wzmocnić ich cebulki.

* Po piąte - kiwi. Ten zielony owoc zawiera więcej witaminy C niż cytryna! Dodatkowo skrywa w sobie bogactwo witamin z grupy B, A, E, K, kwasu foliowego, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza oraz potasu. Kiwi zawiera także biotynę, która bierze udział w przemianie białek, czyli jeśli będziesz je jeść, nie będzie grozić ci łojotok czy wypadanie włosów. Dodatkowo, ta zielona przekąska wpływa pozytywnie na ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu wszystkie substancje odżywcze szybciej i efektywniej docierają w głąb włosów.

Zadbane włosy w kolorze blond Zadbane włosy w kolorze blond fot. Shutterstock

Domowe maseczki

Wiemy już jak postępować na co dzień z farbowanymi włosami oraz co jeść, by były zdrowe. Nadszedł czas na działanie zewnętrzne. Ten dział poświęcimy domowym maseczkom, które stają się coraz popularniejsze, dzięki dużej efektywności oraz składnikom pochodzenia naturalnego.

Do wykonania eliksiru zdrowia i urody dla włosów najczęściej stosuje się jajka, cytrynę, miód i oliwę. Nie warto jednak eksperymentować, skoro internet jest kopalnią przepisów na maseczki, które służą pozbawianiu się konkretnych dolegliwości. Niżej zamieszczamy kilka ciekawych wersji, które będą idealne dla włosów zniszczonych farbowaniem.

Pamiętaj! Stosuj je tylko, gdy jesteś pewna, że nie jesteś uczulona na któryś ze składników.

Maseczka na stymulująca porost włosów i zapobiegająca ich wypadaniu:

Wyciskamy sok z kilku ząbków czosnku i wcieramy go w skórę głowy. Przykrywamy czepkiem i zostawiamy na noc. Rano dokładnie myjemy włosy.

Maseczka stymulująca porost włosów:

Do naparu z pokrzywy dodajemy dwie łyżeczki pieprzu kajeńskiego (poprawia ukrwienie skóry głowy), przykrywamy folią, zostawiamy na noc, a rano spłukujemy i myjemy włosy. Uwaga! Może lekko piec.

Maseczka nawilżająca i regenerująca włosy:

Mieszamy żółtko jajka, dwie łyżeczki olejku rycynowego, sok z połowy cytryny, nakładamy na włosy, przykrywamy czepkiem, by nie pobrudzić poduszki i zostawiamy na noc. Rano płuczemy i myjemy włosy.

Maseczka odżywcza:

Miksujemy banana średniej wielkości, 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego, 2 łyżeczki oleju z pszenicy, 1/4 łyżeczki lecytyny, 1/8 łyżeczki miodu pszczelego i 2 łyżeczki skondensowanego mleka. Nakładamy na włosy, przykrywamy ręcznikiem i zostawiamy na noc. Rano spłukujemy i myjemy włosy.

Maseczka do włosów suchych, cienkich i zniszczonych:

Mieszamy 5 łyżek oliwy i 2 jajka. Maseczkę nakładamy na włosy, przykrywamy czepkiem lub ręcznikiem i po 15 minutach dokładnie myjemy włosy wodą z szamponem.

Na połysk:

Po każdym umyciu włosów szamponem smarujemy je sokiem z cytryny masując przy tym skórę głowy. Po 15 minutach spłukujemy i nakładamy standardową odżywkę.

Kosmetyki do włosów suchych, zniszczonych i farbowanych Kosmetyki do włosów suchych, zniszczonych i farbowanych kolaż Lula.pl

Kosmetyki do włosów suchych, zniszczonych i farbowanych

Jeśli masz niewiele czasu, żyjesz w pośpiechu i cenisz sobie wygodę, wybierz gotowe kosmetyki do włosów suchych i zniszczonych farbowaniem. Najlepsze są te kupowane w aptece i dobrych drogeriach prowadzących sprzedaż produktów profesjonalnych, których marki mają własne laboratoria i prowadzą nowatorskie badania, dzięki którym efektywność działania jest najwyższa. Te ostatnie są niestety szalenie drogie, ale pośród takich z apteki da się znaleźć coś na prawie każdą kieszeń.

Jeśli nie posiadasz zbyt grubego portfela, nadal masz szansę kupić dobry kosmetyk. Znane marki zawsze prowadzą kilka linii produktów, dlatego warto zrobić kilka testów i wybrać ulubionego, zaufanego producenta, którego kosmetyki można nabywać zależnie od stanu finansów - raz z najniższej półki cenowej, raz z wyższej.

Pamiętaj! Warto pozwolić sobie na lepszy szampon i nakładać go dwa razy mniej, za to dokładniej i w wersji rozcieńczonej wodą. To prosty sposób na dobrą jakość w niskiej cenie.

Na kolażu (ceny uśrednione): Pharmaceris H-Keratineum Skoncentrowany Szampon Wzmacniający do włosów osłabionych (250 ml) - 26 zł; Kerastase Resistance Bain de Force (250 ml) - 65 zł; Schwarzkopf Gliss Kur Połysk Jedwabiu Szampon do włosów matowych i zniszczonych (250 ml) - 10 zł; Farouk Biosilk Silk Therapy Treatment Naturalny jedwab odżywka regenerująca bez spłukiwania (150 ml) - 80 zł; L'Oreal Professionnel Serie Expert Absolut Repair Szampon do włosów zniszczonych (250 ml) - 40 zł; Schwarzkopf Gliss Kur Liquid Silk Gloss Ekspresowa odżywka regeneracyjna dwufazowa do włosów matowych i trudnych do ułożenia Płynny Jedwab (200 ml) - 16 zł; L'Oreal Professionnel Serie Expert Absolut Repair Maska regenerująca włosy bardzo uwrażliwione (200 ml) - 40 zł; L'Oreal Elseve Color-Vive Szampon do włosów farbowanych (250 ml) - 10 zł; Garnier Naturalna Pielęgnacja Szampon do włosów zniszczonych Awokado i masło karite (250 ml) - 8 zł.

Więcej o: