Rzuć palenie i nie przytyj!

Wiele kobiet obawia się rzucenia nałogu, między innymi w obawie przed przybraniem na wadze. W jakim stopniu obawy te są zasadne i jak im zapobiec?
Dieta - zmień nawyki żywieniowe Dieta - zmień nawyki żywieniowe Fot. Shutterstock

Zwiekszenie apetytu

Głównym powodem, dla którego po odstawieniu papierosów zwiększa się nasz apetyt, jest zachodzący proces odnowy śluzówki żołądka i jego czynności wydzielniczej. U osób palących błona śluzowa żołądka jest słabsza. Dlatego też niektóre osoby odczuwają zwiększony apetyt, spowolnieniu ulegają również procesy metaboliczne.

Jednak nie każda osoba rzucająca palenie zyska na wadze, a jej ewentualny wzrost warunkowany jest często przez genetyczne predyspozycje danej osoby. Wprawdzie u pewnej liczby byłych palaczy odnotowuje się 2,5 ? 3,5 kilogramowy przyrost wagi związany ze wzrostem łaknienia na niektóre potrawy. Apetyt normuje się jednak najczęściej po ok. 6 miesiącach od odstawienia papierosów.

Dieta Dieta Fot. Shutterstock

Zmień dietę!

Aby wyeliminować problem przybierania na wadze, dietetycy radzą jeść więcej owoców i warzyw, zamiast tłustych i kalorycznych posiłków, oraz postawić na intensywniejsze trenowanie i picie większej ilości płynów. Należy zwrócić na to szczególną uwagę, przynajmniej podczas pierwszych miesięcy od odstawienia papierosów.

Jeżeli pojawia się zwiekszony apetyt, należy pamiętać, by posiłki zawierały więcej błonnika roślinnego. Warzywa i owoce dostarczają nie tylko włókna pokarmowego, który wypełnia żołądek, lecz także cennych witamin antyoksydacyjnych i kwasów owocowych. U osób palących stwierdza się duże niedobory witamin i równocześnie zwiększone zapotrzebowanie na nie. Najważniejsze witaminy dla palaczy to witaminy C, E, A, selen i cynk oraz kwas foliowy.

Środki farmakologiczne nie zawsze są cudownym rozwiązaniem

Przyjmowanie środków zastępujących nikotynę lub leków antydepresyjnych nie jest w 100% skuteczne.

Japońscy naukowcy wierzą także, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia Japońscy naukowcy wierzą także, że w zielonej herbacie tkwi tajemnica długiego życia Fot. Lula.pl

Odtruwanie organizmu

Włączenie do codziennej diety ziołowych wyciągów oczyszczających lub soku z brzozy pomoże przyspieszyć wypłukiwanie substancji trujących z organizmu. 

Zmień styl życia na zdrowszy!

Jeśli czujesz zmniejszoną chęć sięgnięcia po papierosa możesz powoli powracać do normalnej diecie bez obawy wzrostu centymetrów w okolicach pasa i ud. Ale warto trzymać się zdrowej diety! Rzucenie palenia to pierwszy krok do rozpoczęcia nowego, zdrowego stylu życia!

Nikt nie powiedział, że rzucanie palenia jest łatwe i przyjemne, ale warto to zrobić!

Więcej o: