Woda: pij na zdrowie!

Dowiedz się, dlaczego woda nazywana jest życiodajnym płynem?

Woda jest podstawowym składnikiem wszystkich komórek i tkanek organizmu. Człowiek może przeżyć bez jedzenia nawet miesiąc, ale bez wody tylko kilka dni. Odwodnienie rzędu 20% masy ciała prowadzi do śmierci.

Woda niezbędna jest, by w organizmie zachodziły procesy metaboliczne . Wraz z nią usuwane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, czyli toksyny. Ma to niebagatelne znaczenie także dla urody (zaleganie toksyn jest jedną z przyczyn cellulitu ).

Rola wody w organizmie

- transportuje składniki odżywcze do komórek

- wspomaga proces wchłaniania substancji, dostarczanych przez pokarm

- reguluje temperaturę ciała (pocenie się)

- tworzy swoistą powłokę ochronną dla narządów wewnętrznych

Ciało człowieka wydala wodę trzema drogami : przez skórę (pocenie się), płuca (oddychanie) i wraz z moczem (także kałem). Organizm nie jest zdolny do magazynowania znaczących zasobów wody, dlatego konieczne jest jej regularne uzupełnianie , aby procesy życiowe przebiegały prawidłowo.

Woda nie ma żadnych kalorii , a jeśli jest mineralna , dostarcza organizmowi niezbędnych mikro i makroskładników, m.in. sodu, potasu, wapnia, magnezu czy cynku.

Wraz z moczem i kałem człowiek wydala przeciętnie powyżej 1,5 litra wody , z potem - kolejne 0,5 litra , zaś para wodna wydzielana w procesie oddychania uszczupla organizm o kolejne 350 ml wody.

Ile trzeba pić?

Absolutne minimum progowe, konieczne dla podtrzymania procesów życiowych organizmu, to 1 litr wody na dobę, jednak powinno się dziennie dostarczać organizmowi znacznie więcej, bo 2,5 litra tego życiodajnego napoju.

Nigdy nie należy dopuszczać do uczucia pragnienia . Wodę powinno się popijać często , niewielkimi łykami (w ilości około 100 ml jednorazowo)

Czy wiesz, że...

- Woda nawilża skórę od wewnątrz. Żaden krem nie uzupełni jej niedoborów w tkankach.

- Popijanie wody pomaga zrzucić zbędne kilogramy . Szklanka wody przed każdym posiłkiem powoduje, że zjadamy mniej, zaś popijanie jej pomiędzy posiłkami niweluje uczucie głodu i pomaga walczyć z napadowym podjadaniem słodyczy.

- Niektóre napoje, takiej jak kawa czy cola odwadniają . Woda dostarczona organizmowi w tej postaci, jest w 100% wydalana, czyli nie zostaje wykorzystana przez komórki w najmniejszym stopniu.

- sól spożywcza zatrzymuje wodę w organizmie, nadmiernej jej spożycie przyczynia się do powstawania obrzęków (pamiętaj o tym, sięgając po kolejny fast food)

- w sytuacji zagrożenia odwodnieniem , organizm dokonuje tzw. resorpcji wtórnej wody nawet z kału, znajdującego się w jelicie grubym.

alat

Zobacz także:

Zbawcza moc herbat ziołowych

Czytaj w Znam.to: Doskonały korektor na wszelkie niedoskonałości

Więcej o: