Botoks. Sposób na zmarszczki?

Dowiedz się, na czym polega zabieg i jakie efekty przynosi wstrzykiwanie botoksu.

Botoks, czyli inaczej toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) ma działanie porażające mięśnie. W kosmetyce stosowany jest w bardzo niskich, całkowicie bezpiecznych dla organizmu dawkach.

Substancja ta hamuje uwalnianie acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przesyłanie impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Botoks czasowo paraliżuje mięśnie, które tracą zdolność kurczenia się. W rezultacie, nie marszczy się też skóra znajdująca się ponad nimi. Dochodzi do zaniku zmarszczek mimicznych (wraz ze stopniowym zanikaniem toksyny, skóra wraca do stanu sprzed zabiegu).

Iniekcji dokonuje się domięśniowo w miejsce, gdzie występują tzw. kurze łapki , bruzdy na czole czy też "lwia zmarszczka" pomiędzy brwiami.

Pierwsze efekty wygładzenia zmarszczek widoczne są po 2 - 4 dni od zabiegu, zaś po upływie tygodnia osiągnięty zostaje ostateczny rezultat. Twarz wygląda naturalnie, można się swobodnie uśmiechać.

Bezpośrednio po zabiegu nie nie wolno się schylać , masować twarzy ani tez wykonywać makijażu do następnego dnia. Kąpiele słoneczne można zacząć nie wcześniej niż po 2 tygodniach.

Efekt utrzymuje się przez okres około 4 do 6 miesięcy , potem zabieg można (ale nie trzeba) powtórzyć . Mitem jest, jakoby zaprzestanie ostrzykiwań powodowało zwiotczenie skóry i wzrost liczby zmarszczek. Skóra wraca do stanu sprzed stosowania botoksu, gdyż toksyna botulinowa zanika.

Wrażenie "postarzenia' skóry może wynikać jedynie z psychicznego "uzależnienia" od gładkiej skóry, obiektywnie jednak nie ulega ona przyspieszonemu starzeniu.

Wstrzykiwanie botoksuWstrzykiwanie botoksu 

Botoks jest używany do niwelowania zmarszczek mimicznych i może być stosowany nawet u osób młodych . Bogata mimika twarzy predysponuje to wcześniejszego powstawania zmarszczek, więc zdarza się, że nawet u dwudziestoparolatek pojawiają się bruzdy na czole czy wokół ust.

Warto wiedzieć, że w dermatologii toksyna botulinowa stosowana jest do leczenia nadpotliwości stóp, dłoni czy też pach. Ponadto, medycyna wykorzystuje tę substancję do leczenia nawracających migren (iniekcja w okolice czoła lub karku), tików nerwowych, zeza i wielu innych.

Zabiegi wykonuje się w gabinecie: lekarskim, dermatologicznym, medycyny estetycznej. Cena: ok. 600 - 900 zł . za jedną okolicę twarzy (np. czoło). Zabieg leczenia nadmiernej potliwości kosztuje ok. 1500 zł.

Działania uboczne

Może się zdarzyć, że w miejscu wstrzyknięcia powstanie niewielki siniak lub obrzęk, który znika po kilku dniach. Możliwe jest także opadanie powieki czy kącika ust (w rezultacie nadmiernego zwiotczenia mięśni), ale efekt ten jest przemijający (do 2 - 6 tygodni).

alat

Zobacz także:

Naturalny sposób na piękną skórę

Czytaj w Znam.to: Pachnące błoto w domowym SPA

Więcej o: