Depilacja laserowa: plusy i minusy

Dowiedz się, w jaki sposób można uzyskać trwałe usunięcie niechcianych włosów oraz jak bardzo uszczuplić może to Twoją kieszeń.

Depilacja laserowa jest jedyną skuteczną metodą permanentnego usuwania owłosienia z dowolnych partii ciała. Zabieg jest jednak dość kosztowny i wymaga kilkakrotnego powtórzenia .

Należy wykonać co najmniej trzy naświetlania, ponieważ jednorazowo dochodzi do usunięcia ok. 30% włosów (nie wszystkie rosną jednocześnie). Wynika to z działania cyklu życia włosa. Otóż, dzieli się on na dwa etapy: fazę wzrostu oraz fazę uśpienia. Podczas naświetlania wiązką lasera, zniszczeniu mogą ulec tylko te włosy, które w momencie wykonywania zabiegu są w aktywnej fazie wzrostu .

Dlatego też, po określonym czasie, konieczne będzie przeprowadzenie kolejnego zabiegu (zwykle po upływie 4-8 tygodni ).

Zasada działania lasera

Energia wiązki laserowej pochłaniana jest przez ciemny barwnik włosa (melaninę), a następnie - przekształcając się w energię termiczną - niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa.

W wyniku tego skóra wokół mieszka zostaje podgrzana, co może przyczyniać się do pozabiegowych podrażnień, które jednak ustępują po kliku godzinach. Działanie lasera jest tylko powierzchowne i nie ma wpływu na funkcje organizmu, dlatego zabieg jest uznawany za bezpieczny.

Co do zasady, skuteczność depilacji laserowej zależy od ilości barwnika w cebulce - im więcej, tym lepszy efekt - dlatego osoby z ciemnymi włosami mogą osiągnąć lepsze rezultaty. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest opalona skóra, która poprzez występującą w niej znaczną ilość melaniny, pochłania promienie lasera, te zaś - nie docierają wówczas do mieszków włosowych (wyjątek: laser neodymowo-yagowy).

Rodzaje laserów

Możemy wyróżnić cztery rodzaje laserów stosowanych do depilacji (spośród dostępnych w Polsce):

1. Laser rubinowy - długość fali 694nm (obecnie rzadko wykorzystywany)

2. Laser aleksandrytowy - długość fali 755nm.

3. Laser diodowy - długość fali 800 nm. Funkcjonuje na zasadzie podobnej do laserów: rubinowego i aleksandrytowego (działa na melaninę) z tą różnicą, że posiada dłuższą wiązkę, więc może docierać głębiej . Laser diodowy jest obecnie najczęściej stosowanym przy zabiegu depilacji permanentnej.

4. Laser neodymowo-yagowy (LaserPil)- długośc fali 1064nm. W przeciwieństwie do trzech w.w. rodzajów nie oddziałuje na melaninę, zawartą we włosach i skórze. Dlatego też równie skutecznie likwiduje włoski ciemne, jak i jasne. Może być stosowany także przy skórze opalonej.

Ten rodzaj lasera dociera aż do brodawek włosowych, niszcząc je. Nie uszkadza przy tym komórek skóry. Laser Yagowy charakteryzuje się najdłuższą wiązką promienia, dlatego może dotrzeć do mieszków włosowych położonych głęboko w skórze (poniżej 5 mm).

Jeden zabieg pozwala na usunięcie 20 do 30% włosów (które znajdują się w fazie wzrostu). Wymagane jest więc przeprowadzenie trzech naświetlań w odstępach 4-6 tygodni. Może się okazać, że potrzebny będą dodatkowe (max. 2) zabiegi, aby usunąć wszystkie włosy.

Koszt depilacji laserowej

Ceny zabiegów różnią się w zależności od partii ciała, która zostaje poddana depilacji. Należy pamiętać, że każde naświetlanie trzeba powtórzyć min. 3 razy.

Usunięcie włosków z partii bikini to wydatek ok. 300 zł jednorazowo, uda - 450 do 800 zł, łydki - 400 do 500 zł, pachy - 300 zł, górna warga - 200 do 350 zł.

alat

Zobacz też:

Obrzęki czas pożegnać!

Więcej o: