Fotouczulanie: leki a słońce

Przed oddaniem się wielogodzinnym kąpielom słonecznym, warto sprawdzić, czy leki, które przyjmujemy, a nawet popijane herbatki, nie wchodzą w reakcję ze światłem słonecznym, stanowiąc zagrożenie dla skóry.

Niektóre leki oraz zioła mają właściwości fotouczulające, co oznacza, że dochodzi do interakcji pomiędzy tymi substancjami a promieniowaniem ultrafioletowym.

Grupa schorzeń, które charakteryzują się występowaniem nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne, nazywana jest fotodermatozami. Do tej grupy zaliczane są m.in. odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne, powstające w wyniku działania światła i substancji światłouczulających, będących w składzie kosmetyków czy leków.

Reakcja fototoksyczna przejawia się w wystąpieniu zmian skórnych (pokrzywka, wysypka, pęcherze) i uczucia pieczenia (ostre oparzenie słoneczne). Występuje niedługo po opalaniu jest jest ograniczona do miejsc eksponowanych na światło i substancję fototoksyczną (nie obejmuje całego ciała).

Do reakcji fotoalergicznej dochodzi tylko u niektórych osób, stosujących leki czy kosmetyki fotouczulające. Zmiany skórne pojawiają się po około 24 godzinach od kąpieli słonecznej. Po jakimś czasie mogą przybrać postać bardzo trudnych do usunięcia przebarwień .

Zmodyfikowane pod wpływem słońca cząsteczki leków łączą się z białkami skóry, tworząc alergeny , które są zapamiętywane przez układ odpornościowy. W rezultacie tego, po każdym zażyciu leku i nawet bardzo krótkiej ekspozycji na słońce, pojawia się ostry stan zapalny skóry z obrzękiem i pokrzywką.

Niebezpieczne w zetknięciu ze słońcem mogą być:

- związki występujące w dziurawcu , olejku z arcydzięgiela i bergamotkowym (w składzie środków antydepresyjnych często znajduje się dziurawiec)

- dziegieć (składnik stosowany w leczeniu łuszczycy)

- niektóre antybiotyki (np. doksycyklina)

- leki moczopędne (np. Furosemid)

- leki przeciwtrądzikowe (na bazie kwasu salicylowego)

- popularne środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu i ketoprofenu (bezpieczny jest paracetamol)

- sulfonamidy (np. Biseptol, lek przeciwbakteryjny, stosowany np. przy leczeniu zakażeń dróg moczowych)

- leki przeciwcukrzycowe (np. diabetol)

- środki hormonalne (uwrażliwiają na światło leki podawane przy zastępczej terapii hormonalnej jak i pigułki antykoncepcyjne)

- syntetyczne i naturalne substancje zapachowe , zawarte w kosmetykach i perfumach (nigdy używaj wody toaletowej przed wyjściem na plażę czy do soloarium)

alat

Zobacz też:

(Prawie) wszystko o filtrach przeciwsłonecznych

Czytaj w Znam.to: Skuteczne matowanie cery mieszanej

Więcej o: