Zachowaj kolor na długo

Przedstawiamy kilka zasad, które pomogą przedłużyć trwałość koloru włosów farbowanych i uchronić je przed zniszczeniem.

Po pierwsze, kolor z przyciemnionych włosów zmywa się znacznie szybciej pod wpływem szamponów przeciwłupieżowych . Stosowanie takich specyfików stanowi domowy sposób niwelowania niechcianego efektu farbowania (wypłukanie koloru).

Po drugie, pamiętaj o ochronie przed słońcem . Eksponowanie blond włosów na działanie promieni słonecznych jest uważane za "naturalny" (de facto bardzo niszczący kosmyki) sposób ich rozjaśnienia. W przypadku włosów przyciemnionych, słońce spowoduje blaknięcie koloru.

Włosy farbowane (też rozjaśniane) bezwzględnie wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Koniecznością jest noszenie chustki lub kapelusza, zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy urlop w nadmorskim kurorcie i całe dnie przebywamy na plaży.

Jednak sam kapelusz nie wystarczy. Warto sięgnąć po tzw. kosmetyki słoneczne , zawierające silne filtry UV oraz substancje odżywiające włosy. Doskonale chronią kolor przed blaknięciem, zaś włosy - przed zniszczeniem.

Warto pamiętać, że suszenie włosów na słońcu niszczy ich strukturę. Kropelki wody w interakcji ze słońcem działają jak soczewka, skupiając promienie ultrafioletowe.

Latem nie wolno zapomnieć o spłukaniu włosów czystą wodą (pod prysznicem lub wodą z butelki) po kąpieli w basenie czy też w morzu oraz nałożeniu odżywki w filtrem UV. Chlor i sól pozostawione na kosmykach prowadzą do przesuszenia czupryny i powakacyjnego "siana" na głowie. Żaden kolor na łamiących się, suchych kosmykach nie wygląda dobrze.

Po trzecie, myj włosy w ciepłej, nie zaś gorącej wodzie, a do ostatniego płukania użyj chłodnego strumienia . Ten zabieg pomoże domknąć łuski włosów i nadać połysk czuprynie.

Po czwarte, stosuj szampony oraz odżywki przeznaczone do włosów farbowanych. Zawierają filtry UV,  tworzą wokół włosa ochronną powłokę i chronią kolor. Zamykają łuski włosa, dzięki czemu pomagają zapobiegać ich łamaniu, przesuszaniu i przyspieszonemu wypłukiwaniu pigmentu.

alat

Zobacz też:

Jak postępować ze zniszczonymi włosami?

Więcej o: