Miuccia Prada - królowa minimalizmu

Prada to jedna z głównych i najbardziej charakterystycznych marek lat 90tych. Symbol prostoty i elegancji. Anna Wintour, naczelna amerykańskiego Vouge'a, powiedziała przed laty, że "Prada to jedyny motyw dla którego przyjeżdżamy do Mediolanu".

Znany włoski dom mody Prada założył w 1913 roku Mario Prada . Na początku powstawały jedynie akcesoria ze skóry . W 1971 do zarządu firmy dołączyła Miuccia Prada , która ukończyła politologię oraz studia aktorskie w Piccolo Teatro w Mediolanie. Rok później stylistka poznała swojego przyszłego męża Patrizio Bertelliego , z którym w krótkim czasie zaczęła rządzić firmą. W tych latach do skórzanych akcesoriów dołączyły proste, sięgające kolan spódnice.

Prada logoPrada logo fot. prada.com

Logo , odwrócony trójkąt, wymyślone zostało w latach 80tych . W tym czasie powstały pierwsze kolekcje charakterystycznych plecaków i torebek, które stały się jednym z głównych symboli włoskiej marki. Firma zaczęła produkować również buty (1983) oraz kolekcje mody damskiej (1988).

Nie potrafię rysować, ale wiem dokładnie czego chcę. Wydaje mi się, że dla moich stylistów jestem strasznie nudna. Uwielbiam wykorzystywać różne materiały, kreować, ale wyobrażanie sobie kobiet noszących moje stroje to etap mojej pracy, który najmniej lubię." - mawiała projektantka.

MiuMiu kampania wiosna/lato 1994MiuMiu kampania wiosna/lato 1994 fot. miumiu.com

W 1992 roku powstała linia młodzieżowa Miu Miu . Dwa lata później zadebiutowała pierwsza kolekcja mody męskiej . W 1997 pojawiła się Prada Sport , a trzy lata później linia kosmetyków Prada Beauty . W tych latach stylistka zdecydowała się również dołączyć do swoich kolekcji kreacje wykorzystujące materiały przypominające obrusy i tapety ścienne z lat 50tych i 60tych. Pierwsza prezentacja tych projektów zakończyła się sukcesem.

Nie chce już projektować strojów szykownych. Teraz fascynują mnie ubrania brzydkie z brzydkich materiałów. Całkowity bad taste." - tak Miuccia wyjaśniła nagłe przeobrażenie stylu.

W 1994 roku za innowacje artystyczne Prada otrzymała międzynarodową nagrodę dla najlepszego projektanta roku, przyznaną przez CFDA (Council of fashion designers of America).

Miuccia Prada i Patrizio BertelliMiuccia Prada i Patrizio Bertelli fot. modeutopie.blogspot.com

Miuccia Prada i Patrizio Bertelli zajmują się również kulturą : w 1995 roku powstała w Mediolanie Fondazione Prada , która promuje wystawy sztuki współczesnej oraz wydarzenia artystyczne. W 1997 włoski dom mody został sponsorem i uczestnikiem America's Cup . W 2000 londyński Royal College of Art przyznał projektantce Honorary Doctorate .

W ostatnich latach w kreacjach Prady pojawiły się materiały drogocenne, brokaty, pióra oraz spódnice z tafty przywołujące modę z lat 50tych.

Do kreowania potrzebna jest energia i pasja. W świecie mody niewielu jest stylistów, których fascynują podobne eksperymenty. Lubię nowe rozwiązania, które są przeciwnością tego, co do tej pory robiłam." - komentuje Miuccia.

Anita Kwestorowska

Więcej o: