Maison Martin Margiela bez Martina

Słynny dom mody Maison Martin Margiela pozostał bez głównego projektanta. Od dłuższego czasu atmosfera wokół firmy była napięta. Według pogłosek Martin Margiela nie zajmuje się już projektowaniem. W tym tygodniu przedstawiciel firmy potwierdził tę wiadomość.

Po miesiącach spekulacji o tym, że Martin Margiela nie jest już związany ze swoim domem mody, Renzo Rosso, główny udziałowiec firmy, potwierdził plotki. Belgijski projektant nie jest już zaangażowany w proces kreacji kolekcji sygnowanej swoim nazwiskiem.

Martina nie było tu od dłuższego czasu. Jest tu, ale nie tu. Mamy nowy, świeży zespół projektantów na pokładzie. Koncentrujemy się na młodej, realistycznej energii na przyszłość; to jest naprawdę Margiela na rok 2015." - powiedział Rosso WGSN

Renzo Rosso potwierdził też, że Haider Ackermann dostał ofertę przejęcia stanowiska dyrektora kreatywnego, ale ją odrzucił. Prawdopodobnie dlatego, że firma odmawia publicznego ujawnienia nazwiska głównego projektanta, a co za tym idzie i promowania go. Haider musiałby pracować anonimowo. Mówi się też, że dom jest umownie zobowiązany do stałego wymieniania Margieli jako dyrektora kreatywnego, jednak Haider podaje inne powody.

Kiedy spotykasz osobę, którą podziwiałeś przez tyle lat, jak możesz go zastąpić? Czasami lepiej nigdy nie poznać swoich bohaterów." - powiedział pochodzący z Kolumbii Haider o swoim belgijskim idolu.

Maison Martin MargielaMaison Martin Margiela maisonmartinmargiela.com

Jeszcze rok temu dom mody Martin Margiela świętował swoje 20lecie retrospektywnym pokazem na wiosnę 2009. Pogłoski o opuszczeniu marki przez głównego projektanta pojawiły się po chłodnych opiniach na temat projektów ready-to-wear i couture na jesień/zimę 2009/2010. Oliwy dolała Suzy Menkes , która kolekcję marki na wiosnę 2010 nazwała "tragiczną ". Jednak koledzy Margieli twierdzą, że już w 2007 roku mówił on o swoich zamiarach zaprzestania projektowania i znalezienia następcy. W rozmowach Martina z Renzo Rosso miały się pojawić dwa nazwiska, a jednym z nich był Raf Simons , który jednak wolał odnowić kontrakt z Jil Sander (w 2008). Okazuje się, że już pod koniec września 2008 roku Rosso powiedział, że Margiela od dłuższego czasu ma silny zespół i nie pracuje nad kolekcją, tylko na specjalnymi projektami. Przedstawiciel firmy przyznał też, że headhunetrzy pracują nad znalezieniem zastępstwa dla Belga. Czyżby już go znaleźli? W tym tygodniu informacja o odejściu Martina Margieli została publicznie ogłoszona.

Maison Martin MargielaMaison Martin Margiela maisonmartinmargiela.com

Okazuje się, że pokaz z okazji 20lecia firmy był także pożegnaniem projektanta, który znany jest ze swojego pustelnictwa. Dom mody się zmienia, ale nazwisko którym podpisywane będą kolekcje pozostaje bez zmian. Ciekawe, kto zdecydował się na pozostanie anonimowym twórcą.

Maison Martin Margiela kolekcja na jesień 2009 - GALERIA!

Czytaj w Znam.to: Całkiem niezły spray do prostownicy

Więcej o: