Kosmetyczny hit: kwas hialuronowy

Na pytania dotyczące zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego odpowiada ekspert, dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Nawilża, regeneruje, modeluje i wypełnia. Zaufały mu Madonna i Kylie Minogue, przekonują do niego rzesze zwykłych kobiet. Kwas hialuronowy robi w ostatnim czasie zawrotną karierę . Czy słusznie?

Kwas hialuronowy - co to takiego?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Wspólnie z włóknami elastyny i kolagenu decyduje o sprężystości, elastyczności i gładkości skóry. Jego cząsteczka potrafi związać aż 40 razy więcej wody niż sama waży. Poza zdolnościami higroskopijnymi może pełnić rolę nośnika, ułatwiając wprowadzenie składników odżywczych w głąb skóry.

Z wiekiem jego zawartość maleje, a w rezultacie - pojawiają się kolejne zmarszczki , skóra traci na gęstości, a owal twarzy staje się rozmyty. Ten proces można odwrócić dostarczając skórze kwasu. Już jeden zabieg wstrzyknięcia właściwie dobranego preparatu pozwoli nawilżyć skórę, wygładzić zmarszczki na dekolcie lub poprawić kontur ust. Na dodatek, już sama jego obecność w skórze pobudza produkcję kolagenu.

Co może zastrzyk z kwasu?

Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jaki w tym celu wybierzemy preparat. Te, używane w gabinetach, w zależności od marki, różnią się składem i konsystencją. Płynnych używa się do likwidacji drobnych zmarszczek, a gęstych - do modelowania twarzy i ciała.

Dzięki temu kwas hialuronowy można podawać praktycznie w każde miejsce na ciele. Zlikwidujemy nim mars na czole, fałdy nosowo-wargowe i pionowe bruzdy w okolicy ust. Wymodelujemy owal twarzy, uwypuklimy kości policzkowe lub wypełnimy usta.

Można nim wygładzić szyję , dekolt, a nawet dłonie. Ponadto - wymodelujemy biust i podniesiemy pośladki.

Jak wygląda zabieg?

Każdy zabieg podania kwasu hialuronowego poprzedza wnikliwa konsultacja lekarska. Całość nie zajmuje dużo czasu, przykładowo - likwidacja zmarszczek wokół ust trwa około kwadransa. Zabieg jest odczuwalny, jednak w przypadku wrażliwych okolic (np. ust) stosuje się miejscowe znieczulenie. Zaraz po nim można wrócić do pracy. Jeśli czasem pojawi się delikatny obrzęk i zaczerwienienie, zniknie po 2-3 dniach.

Zabiegi z kwasem hialuronowym można wykonywać zarówno latem, jak i zimą - nie przeszkadza im ani ekspozycja na słońce, ani niska temperatura.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt utrzymuje się w zależności od miejsca podania i ilości zaaplikowanej dawki. Trwa zazwyczaj od sześciu do dwunastu miesięcy. Każdy kolejny zabieg wydłuża ten czas. Czy to bezpieczne?

Kwas hialuronowy jest bezpieczny dla człowieka i od dawna używany w medycynie. Wcześniej był wykorzystywany w okulistyce, ortopedii i chirurgii. W gabinetach medycyny estetycznej zastąpił kolagen, który często uczulał pacjentów. Sam kwas hialuronowy nie wywołuje natomiast reakcji alergicznych. Po pewnym czasie ulega procesowi biodegradacji i po prostu się wchłania.

Ile to kosztuje?

To zależy od ilości zużytego preparatu. Likwidacja fałd nosowo-wargowych, regeneracja dekoltu lub dłoni kosztuje od 650 złotych . Wypełnienie ust to wydatek rzędu 1200-1500 złotych, koszt modelowania biustu to kwota powyżej 10 tysięcy złotych.

Dr Agnieszka Bliżanowska to pomysłodawczyni i założycielka Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu ze specjalizacją z dermatologii. Problemami dermatologii estetycznej zajmuje się od 2001 roku. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Finalistka konkursu Sukces Pisany szminką Bizneswoman Roku 2008. Specjalizuje się w zawansowanych technikach odmładzania skóry, nowoczesnej terapii trądziku i leczeniu łysienia.

Zobacz też:

Skuteczna metoda powiększenia ust fot. Shutterstock

Czytaj w Znam.to: Paleta korektorów od Sephory

Więcej o: