Paryski szyk według Macieja Zienia

Wczoraj w Teatrze Wielkim odbył się pokaz najnowszej kolekcji Macieja Zienia, jednego z czołowych, polskich projektantów.

Maciej Zień to młody stylista, który błyskawicznie zdobył miano jednego z czołowych projektantów. Tworzy w warszawskim atelier, ale jego nazwisko wysławiane jest w całej Europie. Ten Lublinianin osiąga zasłużone sukcesy w dziedzinie mody. Gwiazd show - biznesu preferują kreacje z metką Zień . Co jest więc jest w nim tak nadzwyczajnego?

Najdroższe materiały sprowadzane z różnych zakątków świata, wrodzona umiejętność doboru tkanin, zmysł estetyczny, miłość do piękna oraz zmysł biznesowy. Macieja Zienia można opisać słowami: perfekcjonista i człowiek renesansu .

Nie lubi, gdy coś mu się każe. Po przyjeździe do stolicy zaczął uczyć się projektowania ubioru w jednej z warszawskiej uczelni, ale po krótkim czasie zrezygnował. On sam jest sobie szefem i tak już pozostało. Na pytania dziennikarzy odpowiada z uśmiechem, krytykę przyjmuje z dużą dozą dystansu. Negatywne opinie mobilizują go do bycia najlepszym w branży.

Kolekcja - Maciej Zień, wiosna lato 2010Kolekcja - Maciej Zień, wiosna lato 2010 EAST NEWS/MW

Najtrudniejszy pierwszy krok

Swoją przygodę z krawiectwem zaczął jeszcze w dzieciństwie, kiedy to obserwował w kolorowych magazynach kreacje innych designerów i przerabiał ubranka dla pluszaków. Dużo rysował, wymyślał fantazyjne stroje które, jak się okazuje po 20 latach, wcielił w życie. Gdy miał 17 lat wylansował pierwszą kolekcję pod tytułem "Prowokacje ". Nikt nie wierzył w sukces i możliwości chłopaka. Ojciec i matka traktowali zainteresowania syna z dużą rezerwą, nie rozumieli, bądź nie zdawali sobie sprawy, że mieszkają pod jednym dachem z przyszłym projektantem numer jeden w Polsce.

Jego prawdziwa przygoda z modą zaczęła się, gdy przeprowadził się z Lublina do Warszawy. Od tego czasu jego życie i kariera zawodowa nabrały barw i tempa. Kolekcja za kolekcją, cios za ciosem gwarantowały znane nazwisko, ale nie tak potrzebne pieniądze na rozwój nowo powstałej firmy. Wtedy zaczął się krótki epizod z Aleksandrą Dochnal , żoną lobbysty Marka Dochnala, dzięki którym Zień rozłożył skrzydła i mógł już dzielnie podziwiać sławę z lotu ptaka. Przez pewien etap w karierze Maciej projektował z Dochnalową pod nazwą "Mat Alex". Duet postanowił się jednak rozdzielić, a Zień zaczął sygnować ubrania swoim nazwiskiem.

Pasmo sukcesów spadło jak grom z jasnego nieba. Pierwszą klientką była piosenkarka Renata Przemyk , następnie Justyna Steczkowska . Dziś Zień ubiera najważniejsze kobiety świata a jego talent doceniają też znawcy. Złota Nitka, Belvedere (nagroda dla młodych, zdolnych ludzi, którzy stoją przed międzynarodową karierą), Złoty Wieszak to tylko niektóre z wyróżnień przyznanych kreatorowi.

Projekt - Maciej ZieńProjekt - Maciej Zień zien.pl

Zwątpić w marzenia

Czy Maciej podczas pracy twórczej przeżywa chwilę zwątpienia, dni nostalgii, chwile radości? Podczas wywiadu z Agnieszką Buczyńską udzielonego kilka lat temu dla młodzieżowej gazety "Cogito" Zień na pytanie, by opisał swój najgorszy dzień odpowiedział:

Chyba nie było jednego konkretnego dnia. Ale na pewno nie lubię dni, kiedy zbliża się np. sylwester i przypala nam się sukienka. Trzeba szyć wszystko od nowa. A klientka wyjeżdża na jakiś zagraniczny bal następnego dnia. Wtedy pracujemy 24 godziny na dobę. Najlepsze dni? Bardzo lubię dni przed pokazem, w trakcie i po."

Sam projektant ma kilka marzeń. Jednym z większych, to zaistnienie na rynku globalnym i by nazwisko Zień pojawiało się na ustach ludzi coraz częściej. W Polsce już osiągnął sukces - jest wymieniany wśród czołowych polskich stylistów jak: Baczyńska , Woliński , Ossoliński , Paprocki&Brzozowski , Maciejak .

Maciej ZieńMaciej Zień zien.pl

Pokazy i teatr

Do swoich pokazów angażuje najlepsze modelki, które muszą spełniać następujące kryteria: nienaganne figura, wdzięk i czar osobisty, energiczny sposób chodzenia. Dlatego Zień może sobie pozwolić na to, by podczas jego show gościły młode dziewczyny, które reklamują światowe marki. Czeska top modelka Eva Herzigova , Karolina Malinowska , Kasia Struss , Kamila Szczawińska , czy Anna Jagodzińska prezentowały jego kobiece projekty. Głęboka czerwień, czerń, biele, odcienie beżu to główne desenie spotykane na większości kreacjach, tak lubianych i wybieranych przez polski gwiazdy.

Jednak projektowanie to nie tylko pokazy mody, to również teatr. Kreator współpracuje z Operą Narodową i teatrami. Jest twórcą wielu kostiumów wykorzystanych do przedstawień, widowisk, spektakli m.in. "Chicago", "Węże", "Tristan".

Maciej ZieńMaciej Zień zien.pl

Mały Książę w czarodziejskiej krainie

Okazją do podziwiania kunsztu krawieckiego był najnowszy pokaz, który odbył się 16 listopada w Teatrze Wielkim Opery Narodowej . Był to spektakl na miarę mistrza. Gra kolorów, kunsztownie dobrana muzyka (śpiew na żywo), podobały się zgromadzonym gościom. Michał Piróg, Dawid Woliński, Kasia (Cichopek) Hakiel wraz z mężem, Grażyna Torbicka, Tomasz Jacyków, duet projektantów Paprocki&Brzozowski, Edyta Herbuś raczyli pojawić się na najnowszym przedsięwzięciu.

Najpierw modelki zaprezentowały się publiczności w krótkich, typowo letnich sukienkach , następnie były już suknie Oscarowe . Dominowały: klasyczna czerń, wściekły róż, szarości, ciemny fiolet, błękit, pióra, cekiny. Było błyszcząco, zarazem z przepychem. Koniec uwieńczył widok modelek ubranych w białe suknie ślubne. Owacjom nie było końca, gdy pojawił się kreator.

... suknie, które szyję są dla księżniczek na wielki bal." - mówi projektant.

Tak też było i tym razem. Ekstrawaganckie propozycje odzieżowe stały się znakiem firmowym marki Zień. Raz są to piękne, długie suknie z trenem , a innym razem ulepszona wersja nieśmiertelnej małej czarnej .

Kolekcja - Maciej Zień, wiosna lato 2010Kolekcja - Maciej Zień, wiosna lato 2010 fot. AP Photo/Alik Keplicz

Prawdą jest, iż Zień umacnia własną firmę na nowo co sezon. Należy przecież zabiegać o względy potencjalnych klientek. Maciej musi prześcigać się w świeżych pomysłach, by być nadal na topie. Od lat jest osobą, która w Polsce wytycza nowe trendy elegancji i nadaje tym samym ekskluzywny wyraz naszej rzeczywistości.

Tomasz Kociuba

Już niedługo na Lula.pl pojawi się wywiad z Maciejem Zieniem , a na razie prezentujemy skrót pokazu.

Pokaz Macieja Zienia - wiosna lato 2010 Pokaz Macieja Zienia - wiosna lato 2010

Kolekcja Macieja Zienia - wiosna lato 2010

Czytaj w Znam.to: Opalenizna sztuczna i łaciata

Więcej o: