Pokaz Joanny Klimas

Wczoraj w Warszawie odbył się pokaz Joanny Klimas. Projektantka zapowiadała, że będzie to typowo polska kolekcja i nas nie zawiodła.

Pani Joanna Klimas postanowiła odpowiedzieć na pytanie, czy polska sztuka ludowa da się tak przetworzyć, by mogła stać się motywem nowoczesnej, miejskiej kolekcji? Dlatego wykorzystała rodzime motywy ludowe i połączyła je z nowoczesnymi fasonami . Kolorowe pasy, góralskie kwiaty z chust, koronka i filc były podstawą kolekcji.

Pokaz Joanny KlimasPokaz Joanny Klimas Pokaz Joanny Klimas fot. kapif

Pierwsze stylizacje były zaskoczeniem. Lolitka w szarych getrach, w minispódniczce i białej bluzeczce to nie było to, czego się spodziewaliśmy. Kolekcja była nowoczesna i można nawet powiedzieć, że młodzieżowa . Białe bluzki, kołnierzyki, mini spódniczki i getry za kolano przypominają stroje nastolatek. Wszystko oczywiście oprawione polskimi motywami. Na uwagę zasługują białe bluzki z bufkami i kołnierzykam i wyglądającymi na doklejone, żakieciki w kolorowe pasy i sukienki w kwiaty . Misternie wykonane plisowane bufki zachwycały znawców sztuki krawieckiej. Ciekawym pomysłem była koronkowa bluzka z podwójnymi bufkami, które z boku wyglądały jak serce.

Pokaz Joanny KlimasPokaz Joanny Klimas Joanna Klimas fot. AP Photo

W kolekcji znaleźliśmy kilka perełek. Modelka w czarnej bluzce z jednym kontrastującym rękawem wykonanym z materiału w kolorowe kwiaty prezentowała się wyjątkowo. Równie zachwycająca była suknia z pofalowanego materiału w paski. Filcowe bolerko także wywołało poruszenie.

Ponaszywane łaty na kolanach, lampasy, "szelki" z kolorowych taśm i szerokie spodnie do kolan wyglądające na sportowe były nawiązaniem do miejskiego, ulicznego stylu . Tylko czy młodzież, która bardzo chce wyglądać, jak rówieśnicy z innych metropolii zaakceptuje ludowe motywy w swojej szafie a starsze klientki te młodzieżowe fasony? Połączenie luźnego, casualowego stylu z elementami kojarzącymi się z tradycją mogłoby być mniej dosłowne . Trzeba jednak przyznać, że kolekcja mimo, że nie była wyrównana na pewno jest doskonałym dowodem na to, że można połączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej o: