Do jakiego fototypu należy twoja skóra?

Nadchodzi lato, a wraz z nim silne promieniowanie słoneczne. Najwyższy czas, by uzupełnić wiedzę na temat typu skóry i jej wrażliwości na światło słoneczne. Umożliwi to ochronę przed czynnikami, które przyspieszają jej starzenie.

Fototyp określa wrażliwość skóry i jest wskazówką jak się opalać. Sprawdź, do jakiego fototypu należy twoja skóra:

Typ 1 - występuje najczęściej w Europie Północnej - wyraźnie jasna skóra, wiele piegów, rudawe włosy;

Typ 2 - jasna skóra, jasne lub brązowe włosy, niewiele piegów;

Typ 3 - środkowoeuropejski - jasna lub jasnobrązowa skóra pozbawiona piegów, włosy w odcieniu ciemnego blondu lub brązu;

Typ 4 - południowoeuropejski - jasnobrązowa skóra bez piegów, ciemnobrązowe lub czarne włosy, ciemne oczy.

Do jakiego fototypu należy twoja skóra?Do jakiego fototypu należy twoja skóra? Fot. Shutterstock

Wskazówki do opalania się dla każdego fototypu:

Osoby o typie pierwszym i drugim prawie się nie opalają i bardzo szybko ulegają poparzeniom. Powinny unikać promieniowania lub wystawiać się na nie: do 10 minut w przypadku pierwszym, do 20 minut w przypadku drugim. W przypadku planowanego przebywania na słońcu powinny używać najwyższych aktorów ochronnych.

Typ trzeci przyzwyczaja się do promieniowania ultrafioletowego stopniowo. Wystarczy wstrzemięźliwość w pierwszych trzech słonecznych dniach, by nie ulec poparzeniu. Osoby te powinny początkowo stosować filtry ochronne z wyższym faktorem, a po trzech dniach mogą aplikować kosmetyki z niższym.

Typ czwarty opala się szybko i bezproblemowo. Niemal nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym. Osoby o tym fototypie mogą od początku używać niskich filtrów ochronnych, jednak nigdy nie powinny o nim zapominać, bowiem dla każdego typu skóry promieniowanie UV jest szkodliwe.

Anna Szulc

Antyoksydanty - tajemnica długowieczności

Więcej o: