Czosnek jest uprawiany od około pięciu tysięcy lat. Znali i lubili go choćby egipscy robotnicy, którzy wszczęli bunt, gdy nie zostali w niego zaopatrzeni! Już wtedy oprócz wyznawania sympatii da walorów smakowych , wierzono, że roślina ta przedłuża życie, ma pozytywny wpływ na potencję, układ pokarmowy i waleczność wojska. Co ciekawe, Amerykanie zbadali tę ostatnią właściwość i okazało się, że żołnierze zażywający czosnek wykazywali zwiększoną o 11% sprawność bojową!
W Polsce czosnek znany jest głównie z właściwości przydatnych przy leczeniu przeziębienia . Ma działanie rozgrzewające, przeciwgorączkowe, bakterio- i wirusobójcze. Ułatwia również odkrztuszanie. Podaje się go najczęściej na kanapkach, z miodem lub mlekiem, stosując również przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, do obniżania poziomu złego cholesterolu i rozszerzania naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że doustne przyjmowanie nie jest wskazane dla osób, które cierpią na zapalenie żołądka i jelit, a także dla alergików i kobiet karmiących. Roślina ta jest na całym świecie oficjalnie uznana za leczniczą - potwierdza to organizacja WHO (World Health Organization), która poświęciła mu miejsce w pierwszym tomie swojej monografii.
Czosnek jest stosowany również w kosmetyce . Wiele kobiet jest uprzedzonych do tej rośliny, ze względu na zapach, pomimo tego jest ona wciąż popularnym środkiem pielęgnującym. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza siarce organicznej, która nazywana jest minerałem piękna , ponieważ jest konieczna dla pięknego wyglądu cery, mocnych paznokci i grubych, zdrowych włosów. Stosowana doustnie i zewnętrznie, działa jak odżywka. Poza czosnkiem występuje w cebuli, kapuście, kalafiorze, rzepie, brukselce i żółtku jajka.
To znakomity środek w walce z infekcją Fot. Shutterstock
Niżej trzy przepisy na domowe kosmetyki z udziałem czosnku:
Maseczka na stymulująca porost włosów i zapobiegająca ich wypadaniu:
Wyciśnij sok z kilku ząbków czosnku i wetrzyj go w skórę głowy. Przykryj czepkiem i zostaw na noc. Rano dobrze umyj włosy.
Maseczka na łupież:
Zrób roztwór z dwóch rozgniecionych ząbków czosnku i szklanki wody i umyj nim włosy. Zabieg powtarzaj raz na tydzień.
Maseczka na trądzik:
Zmieszaj 4 łyżeczki miodu, 2 małe wyciśnięte ząbki czosnku i ok. 10 kropel soku z cytryny. Wszystko razem wstaw na mały ogień i zdejmuj jak zacznie wrzeć (nie zagotuj!). Gdy preparat wystygnie, załóż go na twarz na 15 min. Spłucz letnią wodą. Jeśli masz cerę wrażliwą, zmniejsz ilość czosnku.
Anna Szulc