Tampony - jak unikać ryzyka w ich stosowaniu

Tampony są wygodne i praktyczne w użyciu. Możemy z nich bezpiecznie korzystać, należy jedynie wystrzegać się drobnych błędów, które mogą być ryzykowne.

Używanie tamponów jest często wygodniejsze. I nie powoduje uczucia dyskomfortu. Łatwiej utrzymać higienę . Możemy też bez większych problemów nosić obcisłe spodnie, czy kostium kąpielowy.

Aby uniknąć ryzyka związanego z ich używaniem wystrzegajmy się podstawowych błędów:

1) Nie zmieniasz tamponu przez wiele godzin - wilgotność w pochwie sprzyja rozwojowi bakterii. Niebezpieczną, choć rzadką chorobą jest zespół wstrząsu toksycznego, wywołany toksynami produkowanymi przez szczepy bakteryjne. Jeśli przebyłaś tą chorobę - nie używaj tamponów!

- Aby tego uniknąć zmieniaj tampon często, najlepiej co 3-4 godziny. Odradza się również zakładanie tamponów na noc.

2) Równocześnie z tamponem używasz podpasek, aby uniknąć poplamienia bielizny - tym samym odcinasz dostęp powietrza i zwiększasz ryzyko infekcji.

- Dobrze dobrany tampon nie powinien przepuszczać krwi, dodatkowe zabezpieczenie jest zbędne. Zawsze możesz użyć cienkiej wkładki, ale zmieniając tampon odpowiednio często unikniesz tego problemu.

3) Nie stosuj tamponów jeśli cierpisz na jakiekolwiek infekcje dróg rodnych - tampon zatrzymuje w sobie wilgoć, co może dodatkowo sprzyjać rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za infekcję.

- Zanim wyzdrowiejesz stosuj podpaski. Dopiero po zezwoleniu lekarza sięgaj po tampony ponownie.

Ważne rady:

- nie używaj tamponów tylko i wyłącznie. Jeśli możesz zastąp je czasami podpaską,

- pamiętaj o higienie osobistej i dokładnym umyciu rąk przed aplikacją tamponu,

- nigdy nie używaj więcej, niż jednego tamponu naraz (wydaje się być to oczywiste, ale często nie jest...)

Zobacz również:

Marsz po zdrowie - Nordic walking

fot. Shutterstock

Więcej o: